Co lubią Psy? Tym uszczęśliwisz swojego Pupila!

Szczęśliwy pies ze swoim opiekunem - co lubią psy?

Zadbany Pies, to szczęśliwy Pies!

Zaspokajanie psich potrzeb zacznij od podstaw! Abraham Maslow opracował hierarchiczną teorię ludzkich potrzeb, którą analizujący ją w późniejszych latach naukowcy i autorzy podręczników zaczęli przedstawiać w postaci piramidy. Podstawą tej piramidy, czyli bazową potrzebą człowieka, było zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, przede wszystkim: jedzenia, wody i snu. Na kolejnym poziomie znajdowała się potrzeba bezpieczeństwa, opisywana jako wolność od strachu i spokój. Następna była potrzeba miłości i przynależności, wyrażająca się w więziach, byciu kochanym i kochaniu. Kolejne poziomy dotyczyły potrzeby uznania i szacunku oraz samorealizacji.

Dlaczego wspominamy o ludzkiej piramidzie potrzeb w kontekście psiaków? Jesteśmy przekonani, że gdyby psy miały swojego psiego Abrahama Maslowa, ich hierarchia potrzeb byłaby niemal identyczna! Twój pies potrzebuje przecież miski pełnej pysznej karmy, nieograniczonego dostępu do świeżej wody, swojego miejsca do spania oraz poczucia bezpieczeństwa i Twojej bezwarunkowej miłości! Wszystko się zgadza? Czas na szczegóły!

Odpowiednia karma i stały dostęp do świeżej wody

Sposób żywienia Twojego pupila ma kluczowe znacznie dla jego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Najwyższej jakości karma dla psa powinna być dobrana do wieku zwierzaka, a także jego wagi, stylu życia i poziomu aktywności.

Wybierając karmę dla psa dokładnie przeanalizuj jej skład, przede wszystkim pod kątem zawartości mięsa (im wyższy udział procentowy mięsa – tym lepiej!) oraz zbędnych wypełniaczy, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów (najlepiej, żeby w składzie karmy nie było ich w ogóle!).

Sprawdź najwyżej jakości żywność dla Twojego Milusińskiego!

Zwróć również uwagę na specjalne potrzeby żywieniowe, które mogą wynikać ze specyfiki danej rasy oraz ewentualnych przejściowych dolegliwości, przewlekłych chorób lub alergii pokarmowych. Ponadto każdy pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej, czystej i chłodnej wody.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli w tym miejscu o potrzebie pochylenia się nad… psimi miskami! To, w czym serwujesz jedzenie i wodę Twojemu czworonogowi, może mieć wpływ na ich smak i jakość. Informacje o tym, jak wybrać miskę dla psa i dlaczego najlepszym wyborem są miski szklane – znajdziesz w tekście: Jak dobrać rozmiar i materiał miski dla psa?

Profilaktyka zdrowotna – szczepienia, odrobaczanie i badania kontrolne

Czas na te mniej przyjemne, ale konieczne dla dobra psiaka zabiegi. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój pupil będzie na Ciebie nieco obrażony – wkrótce mu przyjdzie, a Ty będziesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, co do Ciebie należy! Pyszna przekąska i dodatkowa porcja pieszczot przyspiesza proces „odobrażania się”.
Najważniejszym elementem profilaktyki zdrowotnej Twojego psa są: obowiązkowe szczepienia, odrobaczanie oraz regularne kontrole u weterynarza.

Szczepienia

Podstawowe i dodatkowe szczepienia pozwalają chronić psiaka przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi gatunku. Obowiązkowe szczepienia psa to: szczepienie przeciw wściekliźnie (pierwsze szczepienie w 4. miesiącu życia, kolejne dawki co 12 miesięcy) oraz szczepienie przeciw nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha (cztery dawki do 18. tygodnia życia, dawka przypominająca / booster po roku, kolejne dawki przypominające co 3 lata). Dodatkowo możesz zaszczepić swojego psa na: kaszel kenelowy, bordetellę, para influenzę, boreliozę oraz leptospirozę. Najczęstszą praktyką jest podawanie zwierzakowi szczepionek poliwalentnych, czyli preparatów łączonych, przeciwko kilku jednostkom chorobowym.

Odrobaczanie

Twój pies jest zwierzakiem bardzo ciekawym świata? To świetnie! Pamiętaj jednak, że intensywne, organoleptyczne eksplorowanie otoczenia przez psa może prowadzić do zakażeń pasożytniczych. Regularne odrobaczanie pozwala skutecznie usuwać pasożyty wewnętrzne z organizmu pupila i tym samym zapobiegać rozwojowi m.in. robaczycy. Zagrożenie dla zdrowia psiaka mogą stanowić również pasożyty zewnętrzne: pchły, kleszcze, wszy i wszoły oraz zmianki i muchówki. W tym celu stosuj specjalne obroże, spraye, krople lub tabletki – wybierz skuteczną metodę, która będzie najlepsza i najbardziej komfortowa dla Twojego czworonoga.

Regularne kontrolowanie zdrowia psa

Dbasz o własne zdrowie i regularnie się badasz? Tak samo podejdź do profilaktyki zdrowia Twojego przyjaciela! Podstawowe badania, czyli morfologię krwi i badanie moczu, wykonuj psu regularnie, najlepiej co 12 miesięcy. Dbaj również o zęby pieska i uważnie monitoruj ich stan. Niezwłocznie konsultuj z lekarzem weterynarii wszystkie niepojące zmiany w zachowaniu psa oraz zmiany zauważone np. na skórze, podskórne guzy i wypukłości, nieprawidłowości w chodzie itp. Jeśli Twój pies jest chory – postępuj zgodnie z wytycznymi lekarza, podawaj leki i wykonuj zalecane, dodatkowe badania.

Higiena psa – mycie, obcinanie pazurów, szczotkowanie i czesanie

Psy raczej nie przepadają za kąpielami, choć oczywiście są i takie, które wodę uwielbiają! Podobnie jest z obcinaniem pazurów, szczotkowaniem i czesaniem. Nie powinieneś jednak rezygnować z żadnej z tych czynności! To pakiet niezbędnych dla wygody i dobrego samopoczucia Twojego przyjaciela.
Dobrze jest przyzwyczajać pupila od szczeniaka do wszystkich czynności higienicznych, by jako dojrzałe psy nie bały się wody i akceptowały zapach płynu do kąpieli, nie omdlewały teatralnie na widok obcążek oraz współpracowały (lub przynajmniej dzielnie znosiły) czesanie i szczotkowanie. Chwal i wspieraj psiaka podczas wszystkich zabiegów. Drobne nagrody dla dzielnego czworonoga są w tej sytuacji jak najbardziej wskazane!

Kąp psa za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Zawsze używaj najwyższej jakości, delikatnych preparatów do mycia – wyłącznie tych przeznaczonych dla psów, uniwersalnych lub dedykowanych konkretnej rasie i konkretnemu rodzajowi / długości włosów lub sierści. Częstsze kąpiele są wskazane, gdy zwierzak śpi z Tobą w łóżku, jest miłośnikiem zabaw w błotku, mieszkacie w mieście pełnym miejskich zanieczyszczeń, a także zimą, gdy chodniki i parkowe ścieżki posypywane są sola lub piaskiem. Kąpiele mogą mieć również charakter terapeutyczny, np. gdy u psa zdiagnozowano chorobę skórną czy zachodzi konieczność zastosowania preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym.

Czesanie psa to ważny element dbania o jego samopoczucie, komfort termiczny oraz zdrowie skóry. Psy długowłose powinny być czesane codziennie lub co 2-3 dni. Psy z krótką sierścią warto wyczesać raz na tydzień lub dwa. Ponadto częstotliwość szczotkowania powinna być wyższa w okresie linienia. Czym czesać psa? Do wyboru masz szeroki wachlarz szczotek, grzebieni oraz specjalnych rękawic. Dopasuj narzędzie do rasy i długości włosów psa. Do pielęgnacji sierści psów długowłosych przyda się miękka szczotka (do wyczesywania martwych włosków) i grzebień. Do czesania krótkiej sierści wystarczy zwykła szczotka lub rękawica. Rękawica do szczotkowania to również doskonałe rozwiązanie dla piesków, które nie przepadają za czesaniem – połączenie pieszczot i głaskania ze szczotkowaniem pozwoli im oswoić się z tego rodzaju czynnościami pielęgnacyjnymi.

Śpiulkolot, czyli komfortowe legowisko dla psa

Każdy pies powinien mieć swoje miejsce w Twoim domu. To przestrzeń tylko dla niego, w której będzie mógł odpocząć od domowego zgiełku, wyciszyć się i zdrzemnąć, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Zadbaj o wysoką jakość legowiska, gwarantującego odpowiednią izolację termiczną (możesz wybrać legowisko dwustronne, z zimną i ciepłą stroną), dopasowanego do rozmiaru psa (zwierzak powinien móc swobodnie wyciągnąć się na legowisku!), łatwego do utrzymania w czystości oraz dopasowanego do ewentualnych szczególnych potrzeb Twojego pupila (np. legowisko ortopedyczne, legowisko antyalergiczne). Niektóre czworonogi czuja się bardziej komfortowo śpiąc w legowisku z daszkiem, który zapewnia zwierzakowi jeszcze więcej spokoju. Śpiulkolot powinien być usytuowany z dala od ciągów komunikacyjnych i przeciągów.

Dodatkowe aktywności i zabawy, czyli to, co psy lubią najbardziej!

Wiesz, że radość i szczęście mnożą się przez dzielenie? Spacerujcie, bawcie się, uprawiajcie razem sporty… Razem!
Istnieje mnóstwo możliwości aktywnego i atrakcyjnego spędzania czasu z psem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zadbaj o to, by codziennie mieć kilka chwil tylko dla Was! Wspólne spacery i zabawy to czas na budowanie więzi, poznawanie psich (i ludzkich!) kumpli, trenowanie i naukę. Ty też jesteś ważny! Zadbaj więc również o swoje potrzeby! Możecie razem uprawiać wybrane sporty, inwestując tym samym w zdrowie, kondycję i doskonałe samopoczucie – Twoje i Twojego pupila.

Spacer z psem

Jedną z podstawowych i najpopularniejszych form wspólnej aktywności jest… spacerowanie! Spacery z psem nie służą wyłącznie załatwieniu potrzeb fizjologicznych psiaka oraz bezpiecznemu spożytkowaniu energii zwierzaka! Podczas spaceru Twój pupil eksploruje teren, węszy, intensywnie poznaje nowe zapachy i miejsca. Spacer to również sposobność do zacieśniania więzi z pupilem i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ponadto chodzenie (ile kroków masz dzisiaj na liczniku?) to inwestycja w zdrowie – intensywny spacer pozytywnie wpłynie na Wasze organizmy, efektywnie je dotleniając i przyspieszając krążenie krwi. Wyłącz telefon i skup się na byciu tu i teraz, dokładnie tak, jak robi to Twój pies!

Pamiętaj, że prawo Twojego pupila do spacerów i socjalizacji ze światem zewnętrznym nie zwalnia Cię z obowiązku pilnowania czworonoga. Pies w miejscach publicznych (również w parkach!) powinien iść zawsze na smyczy. Wyjątkiem są specjalne, ogrodzone wybiegi dla psów. Bezwzględny zakaz puszczania psa luzem obowiązuje również w lesie – to kwestia szacunku, dla zwierząt, dla których las jest domem.
Ilość i długość wspólnych spacerów zależy od Ciebie! Za absolutne minimum uznaje się 2 – 3 spacery z psem, z których każdy będzie trwał minimum 15 – 20 minut. Przynajmniej jeden ze spacerów powinien być dłuższy i trwać około godziny. Długość spacerów dostosuj do indywidualnych preferencji, charakteru i potrzeb psa. Zwracaj również uwagę na pogodę – podczas naprawdę zimnych, wietrznych i deszczowych dni możesz skrócić czas spacerów do niezbędnego minimum, a w zamian za to poświęcić zwierzakowi więcej czasu na zabawy w domu.

Zabawa z psem w domu i w ogrodzie

Zabawy z psem sprawiają zwierzakowi mnóstwo radości! Ale to nie wszystko! Zabawy, w zależności od rodzaju aktywności, jej intensywności i stopnia skomplikowania – mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny psa, poprawiać zachowanie zwierzaka w kontekście niszczenia przedmiotów w otoczeniu, uczyć go panowania nad emocjami i zachowaniem, poprawiać koncentrację i naukę poleceń oraz podnosić kondycję fizyczną i koordynację ruchową.
Pamiętaj, że nie każda zabawa może być dobra dla Twojego pupila! Spokojnie testuj różne formy i wybieraj te, które sprawiają Wam najwięcej radości! W co się bawić z psem w domu lub ogrodzie?
Przeciąganie i siłowanie się
Tropienie i polowanie na przedmioty
Węszenie i szukanie smakołyków (również z wykorzystaniem mat węchowych)
Zabawa w chowanego
Aportowanie (w domowym wydaniu – wyłącznie z użyciem miękkich, tekstylnych piłek i na miękkich, nieśliskich podłogach!)
Domowy tor przeszkód.
Wiesz, że niektóre zabawy możesz wykorzystać również terapeutycznie? Wspólnie spędzony czas, w bezpiecznym otoczeniu, skutecznie niweluje stres, pozwala stopniowo odwracać zmiany wywołane traumatycznymi przeżyciami (np. ze schroniska) oraz stymuluje neurogenezę (czyli tzw. odbudowę mózgu, np. po wypadkach i urazach).
Zabawa Z Psem W Ogrodzie
Masz ogród? To jeszcze więcej miejsca na zabawę dla Twojego pupila! Pamiętaj, że zabawa w ogrodzie nie zastąpi psiakowi spacerów!

Nauka sztuczek i trening psa

Nauka sztuczek to atrakcyjna alternatywa dla standardowych zabaw. Jeśli Twój pies dobrze Cię rozumie i lubi tego typu zajęcia – działajcie! Możesz zacząć od najprostszych komend: daj łapę, przybij piątkę czy papa. Potem może przyjść czas na trudniejsze wyzwania: proszenie, turlanie się czy ukłony. Aktywnego psa możesz nauczyć m.in. wskakiwania na plecy (o ile oczywiście nie jest za duży i za ciężki!), pokonywania różnego rodzaju slalomów czy przeskakiwania przez obręcz. Tutaj pomocne mogą być atrakcyjne, pyszne i zdrowe przekąski – sprawdź, co oferuje Animal Island.

Wspólne uprawianie sportów

Wspólne uprawianie sportów pozwala na równoczesne zaspokojenie potrzeb Twoich i Twojego psa. To maksymalnie intensywny i atrakcyjny sposób spędzania czasu ze zwierzakiem. Pamiętaj, że każdy nowy rodzaj aktywności wymaga stopniowego wprowadzania psa w jej tajniki, uważnej obserwacji reakcji pupila (wspólna aktywność ma sens tylko wtedy, gdy sprawia radość Wam obojgu!) oraz zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa (np. stosowania odpowiednich smyczy czy elementów odblaskowych podczas wspólnego biegania po zmroku). W niektórych przypadkach warto skonsultować się z weterynarzem, który wykluczy istnienie ewentualnych przeciwwskazań do intensywniejszego wysiłku u Twojego pupila (np. choroby stawów).

Jakie sporty możesz uprawiać razem ze swoim psem?

  • Bieganie – najpopularniejsza forma aktywności realizowanej we dwójkę, bezpieczna i niewymagająca żadnych specjalnych nakładów finansowych; wybierz spokojną i niezbyt tłoczną trasę (pies może czuć dyskomfort lub niepokój, gdy będą Was mijać inni biegacze lub rowerzyści), najlepiej z dala od ruchu samochodowego
  • Canicross, czyli bieg przełajowy z psem – intensywna aktywność, która wyciśnie z Ciebie siódme poty, a Twojego pupila zmęczy i uszczęśliwi równocześnie; canicross mogą uprawiać wyłącznie psy cieszące się nienagannym zdrowiem oraz posiadające warunki fizyczne umożliwiające im sprawne pokonywanie rozmaitych przeszkód
  • Pływanie – wspólne pływanie to mnóstwo radości i masa satysfakcji z pokonywanych dystansów; do pływania z psem wybierz bezpieczne środowisko wodne (czyste, bez silnych prądów i wirów wodnych), bezwzględnie wyposaż psiaka w kamizelkę (zwłaszcza jeśli pływacie na dłuższych dystansach), kontroluj temperaturę powietrza i wody (rezygnuj z pływania, jeśli amplituda temperatur jest zbyt duża, jest chłodno i wietrznie lub woda jest bardzo zimna)
  • Bikejoring, czyli bieg przy rowerze – to doskonała opcja dla osób uprawiających kolarstwo amatorskie lub zawodowe, które chcą współdzielić swoją pasję z psem; ten rodzaj wspólnej aktywności wymaga solidnego przygotowania i wyszkolenia psa
  • Dogtrekking, czyli marsze lub biegi na orientację – najczęściej realizowane w ramach imprez masowych; ważne, by Twój pies dobrze czuł się w towarzystwie innych psów i ludzi
  • Dogfrisbee – różne formy aktywności związane z rzucaniem frisbee (Ty rzucasz, oczywiście!).
    Spociliśmy się od samego wymieniania!

Szczęśliwy pies to szczęśliwy opiekun – duet idealny!

Szczęście Twojego Psa zależy od Ciebie! Wiemy, że to ogromna odpowiedzialność, ale jesteśmy pewni, że dasz sobie radę! Dla Twojego Pupila liczy się przede wszystkim Twoja obecność, jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało! Co jeszcze? Zadbaj o zdrowie Zwierzaka, pamiętaj o szczepieniach i badaniach profilaktycznych / kontrolnych, stosuj wysokiej jakości karmę i pamiętaj o regularnym napełnianiu miski czystą wodą. Wspólne spacery, wspólnie uprawiane sporty i satysfakcjonujące zabawy – przypieczętują Waszą miłość i zaowocują obopólnym szczęściem!

Zostaw komentarz