Czy Psy widzą kolory? Po co Psu wąsy? Ciekawostki o Psach

Czy Psy widzą kolory? Ciekawostki o psach

Jak widzą Psy? Co czują i słyszą? Ciekawostki o zmysłach Psa

Psie zmysły i eksplorowanie świata…

Pies, podobnie jak człowiek, eksploruje świat za pomocą zmysłów. Najważniejszy dla Twojego Pupila jest oczywiście jego nos i zmysł węchu. Ale Twój czworonóg korzysta również z pozostałych narządów i zmysłów. Przekonaj się, jak to robi! Jak widzą Psy? Co słyszą i czują? Oto garść ciekawostek ze świata psich zmysłów.

Czy Psy widzą kolory?

W Internecie wciąż można spotkać się ze stwierdzeniem, że Psy nie widzą kolorów. To nieprawda! Twój Pupil dostrzega kolory i je rozróżnia, choć są nieco przygaszone i widzi je inaczej niż Ty. Jak? Kolor fioletowy to dla Psa ciemnoniebieski, błękitny jest jasnoniebieski, a zielony jest szary. Zamiast żółtego i pomarańczowego – Twój Pies widzi jasnożółty i ciemnożółty. Najwięcej problemów sprawia Psiakom kolor czerwony, który rejestrują jako szary lub czarny.

Jednak to nie kolory są dla Psa najważniejsze, a ich jaskrawość i kontrasty. Wybierając piłki do zabawy postaw więc na te, które są zdecydowanie jaśniejsze lub ciemniejsze od podłoża, na którym będziecie się bawić – zielona piłka rzucana w trawę może okazać się dla Psiaka frustrującym gadżetem.

Psie oko wyposażone jest w dodatkową warstwę, która skutecznie odbija światło. To błona odblaskowa (makata odblaskowa), zbudowana u Psa z komórek zawierających kryształy guaniny. Jak działa? Światło odbite od błony kierowane jest do fotoreceptorów, dzięki czemu Pies dobrze widzi w nocy i przy słanym oświetleniu. Efekt święcących oczu Psa powstaje właśnie w wyniku odbicia światła od błony odblaskowej.

Wzrok jest zmysłem, który dla Psów ma najmniejsze znaczenie. A który narząd jest najważniejszy w kontekście eksplorowania świata? Nos, oczywiście!

Węch Psa

Domyślasz się, że nos Twojego Psa jest zdecydowanie czulszy i dokładniejszy w identyfikowaniu zapachów niż Twój, prawda? Zastanawiałeś się kiedyś, na czym polega ta różnica? Oto kilka liczb, które ją wyjaśniają i naprawdę robią wrażenie! Człowiek ma około 5 milionów komórek węchowych, podczas gdy Pies ma ich od 120 do nawet 200 milionów! Ponadto psie komórki węchowe mają powierzchnię prawie 300 razy większą niż komórki węchowe u człowieka. Dla skutecznego lokalizowania źródła zapachów istotna jest również wilgotność psiego nosa. Dysponujące od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy mocniejszym zmysłem zapachu od człowieka, Psy mogą być ogromnym wsparciem dla ludzi. Zwierzaki pracują w służbach mundurowych, wspierając m.in. policjantów i straż graniczną w tropieniu zaginionych ludzi oraz szukaniu i wykrywaniu niebezpiecznych substancji. Psy rasy Bloodhound potrafią wyśledzić zapachy, które mają… ponad 300 godzin!

To jednak nie wszystko! Udowodniono, że Psy wybranych ras potrafią również „wywąchiwać” różne choroby. Zwierzaki wyczuwają m.in. niektóre nowotwory (płuc, skóry, piersi, pęcherza moczowego i prostaty), cukrzycę i potencjalnie groźne wahania glukozy we krwi, a także… zbliżający się napad padaczkowy (epileptyczny). Trwają badania nad wskazywaniem przez Psy osób zakażonych wirusem COVID-19.

Psy uwielbiają różnego rodzaju zabawy węchowe. Możesz używać mat węchowych lub samodzielnie kreować zabawy, które będą polegały np. na wyniuchaniu ulubionego przysmaku pod kubeczkami czy odnalezieniu ukochanej zabawki ukrytej w domu. Zabawy, w których pracuje psi nos, sprzyjają wyciszeniu i skupieniu. Mogą być również ważnym narzędziem terapeutycznym.

Ponadto psi nos jest identyfikatorem Twojego Pupila, podobnie jak Twoim jest odcisk palca. Nie ma dwóch identycznych psich nosów!

Wąsy u Psa

Pies odbiera wrażenia dotykowe całym ciałem, podobnie jak człowiek. Psy dysponują dodatkowo wąsami, tzw. wibrysami, które pozwalają zwierzakom na jeszcze intensywniejsze i dokładniejsze poznawania otoczenia przez dotyk. Wąsy są na tyle czułe, że nawet w kompletnej ciemności Pies potrafi bezpiecznie omijać przeszkody, rozpoznając za pomocą wibrysów ich kształt i fakturę! Niesamowite, prawda?

Pamiętaj, że wibrysów nie należy przycinać! Ich długość warto również wziąć pod uwagę, dopasowując wielkość miski – powinna umożliwiać swobodne pobieranie pokarmu lub wody, bez drażnienia czułych wąsików Twojego Pupila.

Psi zmysł smaku

Pies ma na swoim języku pięciokrotnie mniej kubków smakowych niż Ty! Liczba kubków smakowych u Psa to około 1700, a u człowieka około 9 tysięcy. Wszystkie receptory smaku znajdują się na czubku psiego języka, a Twój czworonóg rozróżnia podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Dla Twojego Pupila zdecydowanie ważniejszy jest zapach potraw niż ich smak.

Słuch Psa

Psy mają znakomity słuch, który jest drugim po węchu w rankingu ważności psich zmysłów. Twój Pupil potrafi zlokalizować źródło dźwięku w ciągu 0,06 sekundy! Tę wyjątkową skuteczność zawdzięcza m.in. obrotowym uszom, którymi steruje za pomocą 17 oddzielnych mięśni. W nieco gorszej sytuacji są psiaki z długimi, zwisającymi i stosunkowo ciężkimi uszami, które skutecznie blokują możliwość dotarcia dźwięku do wnętrza ucha. Podczas gdy Ty najlepiej słyszysz dźwięki o częstotliwości do 2 tys. Hz, słuch Twojego Psa doskonale działa odbiera dźwięki o częstotliwości z zakresu od 4,7 do nawet 8 tys. Hz. Ponadto Psy słyszą ultradźwięki, choć nie potrafią ich emitować, jak robią to delfiny i nietoperze. Wysokie dźwięki wydawane przez domowe urządzenia, a także burzowe grzmoty mogą być dla Twojego Psa wręcz bolesnym doświadczeniem!

Czy psy widzą kolory? Infografika

Mózg i ciało – jak zbudowany jest Pies?

Twój Pies składa się z… miłości! To oczywiste! Z czego jeszcze?

Anatomia mózgu Psa

Psi mózg, podobnie jak mózg człowieka, może się rozwijać, jeśli w odpowiednim czasie otrzymuje właściwe bodźce. Psy, w obrębie kory mózgowej, mają około 530 milionów neuronów – człowiek ma ich około 16 miliardów, a Kot… jedynie 250 milionów. Psy potrafią nie tylko nauczyć się do 250 słów i zwrotów / komend, ale również rozpoznawać i interpretować ton, w jakim te zostały wypowiedziane. To zupełnie tak, jak Ty! Dobra robota wypowiedziana z entuzjazmem przez Twojego szefa jest zupełnie inna od dobrej roboty rzuconej cynicznie i ze złością.

Anatomia psiego ciała – ciekawostki o ciele Psa

Psi szkielet zbudowany jest z 319 kości. To aż o 112 kości więcej niż w szkielecie człowieka! Psie łopatki nie są przymocowane do szkieletu, dzięki czemu zwierzę ma większą swobodę ruchu i elastyczność podczas biegania. Wiesz, które Psy są najszybsze na świecie? Nie, to nie Twój Pupil, który podkradł Ci z talerza najsmakowitszy kawałek mięsa i właśnie z nim ucieka! Mowa o przedstawicielach rasy Greyhound, które potrafią osiągać prędkość do 70 km/h.

Palce? Współczesne Psy poruszają się, opierając swój ciężar na pięciopalczastych łapach przednich i czteropalczastych łapach tylnych. Większość Psów na tylnych łapach ma dodatkowy i całkowicie zbędny pazur. To tzw. wilczy pazur, czyli pozostałość po psich przodkach, którzy poruszali się na czterech pięciopalczastych kończynach. Wyjątkową pod względem ilości palców jest rasa Norsk Lundehund – jej przedstawiciele mają w każdej łapie po sześć palców!

Czy Twój Pies się poci? Owszem! Ale tylko na… opuszkach łap! Nietrudno się domyślić, że to niewystarczająca powierzchnia dla efektywnego schładzania się podczas upałów. Tę sprawę Psy załatwiają, po prostu dysząc. A skoro już przy psich łapach jesteśmy… Skąd bierze się ten słodki, lekko kukurydziany zapach łapek Twojego przyjaciela, który Amerykanie określają jako fritos feet? Ostrzegamy, odpowiedź na to pytanie nie należy do najsmaczniejszych! Za wyjątkowy zapach psich łapek odpowiadają pałeczki bakterii ropy błękitnej: Pseudomonas i Proteus, które doskonale odnajdują się między psimi palcami i… pachną jak popularne chrupki kukurydziane.

Psy mogą mieć jedną z aż 13 różnych grup krwi, podczas gdy człowiek ma cztery, konie osiem, a krowy dziewięć.

Uzębienie Psa

Psy rodzą się bez zębów. Pierwsze zęby mleczne zaczynają wyrastać szczeniakowi około 3 – 4 tygodnia życia (najczęściej są to siekacze), a reszta powinna wykształcić się do 6 – 8 tygodnia życia. Psy mają w sumie 28 zębów mlecznych, ułożonych blisko siebie i bardzo ostrych. Jeśli Pies trafi do Ciebie jako szczeniak, będziesz świadkiem wymiany zębów mlecznych na stałe, która zaczyna się około 3 miesiąca życia i kończy najczęściej między 6 a 8 miesiącem życia. Zęby stałe? Twój Pupil będzie ich miał najprawdopodobniej aż 42 – 22 w szczęce i 20 w żuchwie. Psie zęby są zbudowane dokładnie tak, jak ludzkie (korona, szyjka, korzeń) i dzielą się na siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe.

Czas i tempo wyrzynania się zębów oraz wymiany zębów mlecznych na stałe podlega, podobnie jak u człowieka, indywidualnym uwarunkowaniom, a niewielkie odstępstwa od normy nie są powodem do niepokoju. Ewentualne różnice w liczbie zębów stałych mogą wynikać z odmiennych wzorców uzębienia dla poszczególnych ras. Wiesz, że Twój Pies może mieć wadę zgryzu? Prawidłowy zgryz u Psa kształtuje się w pierwszym półroczu życia. U większości Psiaków prawidłowym zgryzem jest zgryz nożycowy, który wykształcił się w procesie udomawiania Psów. Pierwotnym zgryzem jest zgryz cęgowy, właściwy u przedstawicieli większości ras pasterskich. Do najczęściej występujących wad zgryzu u Psiaków zalicza się przodozgryz (prawidłowy wyłącznie u przedstawicieli ras o brachycefalicznej budowie czaszki, np. buldogów) oraz tyłozgryz (uznawany za wadę u wszystkich ras Psów!).


Psy i emocje

Wiesz, że gdy Pies wpatruje się w Twoje oczy, to szuka w nich wskazówek? Twój Pies to definicja przyjaźni i wierności. Zapatrzony w swojego opiekuna Pupil potrafi jednak odczuwać szerokie spektrum rozmaitych emocji. Zwierzak z łatwością rozszyfrowuje również Twoje emocje! Naukowcy twierdzą, że człowiek i Pies to jedyne dwa gatunki, które spoglądając w oczy drugiego osobnika, starają się w nich znaleźć wskazówki, przy czym Twój Pies szuka tych wskazówek wyłącznie u człowieka.

Psy potrafią odczuwać zazdrość. Doświadczyć jej możesz w codziennych sytuacjach, gdy np. przytulasz swoją partnerkę / partnera (zamiast Psa, ale jak to?!) lub głaszczesz Psa sąsiadów. To nie wszystko! Czworonogi rozumieją również pojęcie uczciwości i potrafią naprawdę się obrazić, gdy zostaną potraktowane niesprawiedliwie, np. gdy drugi Pies dostanie większą przekąskę jako nagrodę za tę sama prace (np. podczas szkolenia czy nauki trików). Ponadto psiaki potrafią wyczuć fałsz w zachowaniu człowieka, gdy ten ma coś na sumieniu. Psy nie posługują się za to pojęciami dobra i zła – oceniają każdą sytuację na podstawie tego, czy jest dla nich bezpieczna, czy wręcz przeciwnie. Guilty face u Psa? Bez złudzeń! Twój Pupil, nawet po zjedzeniu Twoich ulubionych kapci i rozprawieniu się z kolekcją książek – nie odczuwa winy! Choć oczywiście czuje się źle z powodu Twojego gniewu i rozczarowania jego… pomysłem.


Jak liczyć wiek Psa?

Zrób wszystko, by Twój Pies żył dłuuuugo i szczęśliwie! Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że wystarczy pomnożyć wiek Psa przez siedem, by uzyskać odpowiedź na pytanie: ile lat ma Pies w przeliczeniu na ludzkie lata życia? To średnia wartość, która jednak nie daje pełnego obrazu w tej kwestii. Przeliczając wiek Psa, bierze się bowiem pod uwagę również wielkość i rasę Zwierzaka. Mnożnik może się ponadto zmieniać w ciągu życia Psiaka. Przykładowo roczny Pies małej rasy to dwudziestolatek, roczny Pies średniej rasy to osiemnastolatek, a roczny Pies dużej rasy to zaledwie dwunastoletni podlotek. Te same Psy, w wieku pięciu lat będą miały odpowiednio: 40, 45 i 48 lat, a po kolejnych pięciu latach życia: 58, 75 i 82 lata.

Psy małych i średnich ras szybciej dojrzewają, ale przez dłuższy czas cieszą się dorosłością. Z kolei Psy ras dużych dojrzewają wolniej, ale procesy starzenia dają się im we znaki znacznie szybciej. Ośmioletni chihuahua będzie więc w pełni sił, podczas gdy ośmioletni bernardyn będzie określany mianem psiego seniora. Do najdłużej żyjących Psów należą przedstawiciele ras małych, np. chihuahua, pinczer miniaturowy i pudel miniaturowy. Najkrócej towarzyszą nam przedstawicieli ras większych, np.: wilczarz irlandzki, buldog angielski i dog niemiecki.

Oficjalnie, za najdłużej żyjącego Psa, uznaje się australijskiego psa pasterskiego o imieniu Bluey. Opiekunem Psiaka był australijski farmer, Les Hall, dla którego Bluey pracował, strzegąc stad owiec i bydła. W Księdze rekordów Guinnessa podane są daty urodzin i śmierci zwierzak – Bluey urodził się 7 czerwca 1910 roku i został uśpiony 14 listopada 1939 roku, przeżywszy ponad 29 lat. Różne źródła podają, że rekordzistką w kategorii długowieczności jest suczka Chilla rasy Australian Cattle Dog, która miała żyć 32 lata i 12 dni. Ta informacja nie została jednak wystarczająco udokumentowana i Chilla nie została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.


Świat ciekawostek o Psach jest… właściwie niewyczerpany!

Ile ciekawostek o Psach znałeś? Które całkowicie Cię zaskoczyły? Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy w Tobie głód wiedzy, dzięki czemu będziesz z jeszcze większą uwagą i fascynacją obserwował swojego Pupila! Naukowcy podkreślają, że Psy to najbardziej zróżnicowany gatunek zwierząt w skali całego świata. Kto wie, czym jeszcze nas zaskoczą czworonogi?

Zostaw komentarz