Czy pies może jeść dania z grilla?

Czy pies może jeść z grilla

Grillowanie w lato to ulubiona rozrywka wielu Polaków. Biesiadowanie w gronie rodziny i przyjaciół, aromat grillowanych potraw – to wszystko kojarzy się nam z ciepłymi dniami i beztroską.

Jednak czy w tym kulinarnym szaleństwie jest miejsce dla naszego czworonożnego przyjaciela? Czy psy mogą jeść dania z grilla?

Zdecydowanie nie!

Chociaż błagające spojrzenie psa może złamać niejedno serce, podawanie mu jedzenia z grilla jest bardzo nieodpowiedzialne. Dlaczego?

Wiele pokarmów popularnych na naszych grillach, takich jak kiełbasy czy szynki, nie jest zdrowych dla naszych czworonożnych przyjaciół. W szczególności powinniśmy unikać podawania im smażonych potraw i mięsa z kością, szczególnie grillowanych żeber i pałek kurczaka. Kości te łatwo pękają pod wpływem wysokiej temperatury, co może skutkować urazem przewodu pokarmowego naszych pupili.

Pies jedzący z grilla przy stole

Tłuszcz, sól i przyprawy – trucizna dla psiego organizmu

Grillowane potrawy są często bogate w tłuszcz, sól i przyprawy. Te składniki, choć dla nas smakowite, dla psów mogą być niebezpieczne. Tłuszcz może prowadzić do problemów trawiennych, biegunki, a nawet zapalenia trzustki.

Nadmiar soli może skutkować zatruciem, objawiającym się wymiotami, biegunką, letargiem i drgawkami. Przyprawy, takie jak cebula, czosnek czy papryka chili, mogą wywołać u psa alergie, podrażnienia układu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach nawet zatrucie.

Kości – śmiertelna pułapka

Gotowane kości, zwłaszcza drobiowe, łatwo pękają i stanowią poważne zagrożenie dla przewodu pokarmowego psa. Ostre odłamki mogą utkwić w przełyku, żołądku lub jelitach, powodując perforacje i wewnętrzne krwawienia. Nawet jeśli pies połknie kość bezproblemowo, może ona utkwić w przewodzie pokarmowym i doprowadzić do niedrożności, wymagającej interwencji chirurgicznej.

Inne niebezpieczne składniki

Niektóre popularne potrawy grillowane, takie jak kukurydza z masłem, mogą zawierać składniki toksyczne dla psów. Kukurydza sama w sobie nie jest szkodliwa, ale masło, sól i przyprawy dodawane do niej podczas grillowania stanowią zagrożenie dla psiego zdrowia. Podobnie należy uważać na owoce grillowane z dodatkiem cukru lub rodzynek, które mogą wywołać u psa biegunkę i wymioty.

Czy pies może jesć z grilla? Opiekun dający psu resztki ze stołu

Zdrowe alternatywy dla naszego pupila

Zamiast dzielić się jedzeniem z grilla, możemy poczęstować naszego psa bezpiecznymi i zdrowymi smakołykami. Doskonale sprawdzą się:

 • Chude kawałki mięsa, ugotowane lub grillowane bez tłuszczu i przypraw.
 • Warzywa i owoce, takie jak marchewki, jabłka, banany (bez skórki) czy truskawki.
 • Gotowe przysmaki dla psów, ale wybierajmy produkty o niskiej zawartości tłuszczu, soli i sztucznych składników.

Te smakołyki nie tylko są bezpieczne, ale również z pewnością przypadną do gustu naszym psiakom. Dla psów, które cieszą się gryzieniem, mogą być idealnym rozwiązaniem naturalne gryzaki – na przykład kopytka, poroże jelenia czy wiśniowe uszy.

“Trzeba pamiętać, że nie wszystko, co jemy, jest bezpieczne dla naszych psów. Niekiedy to, co jest dla nas smaczne, może być dla nich szkodliwe. Ważne jest, aby zrozumieć i znać granice.”

Ważnym aspektem jest również uczenie psa, że jedzenie powinien dostawać o określonej porze w misce, a nie ze stołu.

Co zrobić, jeśli pies zje coś z grilla?

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies zjadł coś z grilla, co mogło mu zaszkodzić, należy pilnie obserwować jego stan. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

 • Wymioty
 • Biegunka
 • Brak apetytu
 • Letarg
 • Ból brzucha
 • Zatwardzenie

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Im szybciej pies otrzyma pomoc, tym większe szanse na jego wyzdrowienie.

Jak zapobiec jedzeniu przez psa jedzenia z grilla?

Aby uchronić psa przed niebezpiecznymi pokusami grilla, możemy podjąć kilka kroków:

 • Trzymaj psa z dala od grilla i obszaru wokół niego. Zawsze nadzoruj go podczas biesiady, aby nie podkradał jedzenia.
 • Nie dawaj psu jedzenia ze swojego talerza. Nawet jeśli błaga i merda ogonem, stanowczo odmów.
 • Zapewnij psu wystarczającą ilość jedzenia i wody. Pies, który ma zaspokojone potrzeby żywieniowe, jest mniej skłonny do żebrania o jedzenie ze stołu.
 • Naucz psa komendy “nie”. Ta prosta komenda może być bardzo pomocna w wielu sytuacjach, w tym w zapobieganiu jedzeniu przez psa niebezpiecznych rzeczy.

Pamiętajmy, że pies to nasz przyjaciel i nasza odpowiedzialność. Dbając o jego zdrowie i bezpieczeństwo, możemy zapewnić mu długie i szczęśliwe życie.

Zostaw komentarz