Prawidłowe żywienie Psa – o czym warto wiedzieć?

Prawidłowe zywienie psa - 2 psy w lesie z puszkami karmy Animal Island

Woda dla Twojego Psa to podstawa!

Wiesz, że Ty i Twój Pies składacie się w około 60% z wody? Zanim rozbierzemy na części pierwsze posiłki Twojego pupila – postawmy mu… miskę wody! Każdy pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej i czystej wody. Psy mogą pić wodę z kranu (choć nie wszystkim czworonogom odpowiada jej smak). Nie wlewaj do psiej miski wód mineralnych – ani gazowanych, ani niegazowanych. Najlepszą opcją będą wody źródlane lub przefiltrowana woda z kranu. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi u Twojego Zwierzaka około 50-60 ml na kilogram masy ciała. Indywidualne różnic między Psami wynikają m.in. z stylu życia, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia i temperatury otoczenia.

W Animal Island chcemy zwrócić Twoją uwagę na rodzaj miski, w której podajesz wodę Twojemu Psu! Najlepszym wyborem do podawania zwierzakowi wody będzie miska szklana – bezproblemowa do utrzymania w nienagannej czystości, niezmieniająca smaku wody i nie wpływająca na jej skład. I właśnie takie miski znajdziesz w naszej ofercie!


Karmy dla Psów – weź pod lupę ich skład!

Twój Pies jest tym, co je. I miłością, oczywiście! Branża specjalizująca się w produkcji karm dla Psów prężnie się rozwija. Coraz szerszy wybór produktów z tej kategorii sprawia, że łatwo się pogubić w gąszczu smacznie wyglądających ofert, zwłaszcza gdy jesteś początkującym psiarzem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając karmę dla Psa.

Czym karmić Psa? Czytaj etykiety ze składem!

Od tego zacznij! Twój Przyjaciel zasługuje na karmę najwyższej jakości, z doskonałym składem, bez zbędnych wypełniaczy oraz sztucznych barwników, substancji zapachowych i sztucznych konserwantów. Producenci żywności dla zwierząt są zobowiązani do umieszczania na opakowaniach swoich produktów szczegółowych informacji o składzie, zawartości dodatków oraz wynikach analizy chemicznej karmy. Jak czytać i analizować etykiety?

Trzymaj się zasady, że im krótsza jest etykieta, tym lepszy i czystszy jest skład karmy, co z kolei powinno przekładać się na wyższą jakość produktu. Skład karmy przedstawiany jest w formie listy surowców (kategoriami lub konkretnymi nazwami) wymienianych malejąco: od tych, których w produkcie jest najwięcej, do tych, których jest najmniej. Pamiętaj, że składniki na etykiecie podawane są w kolejności malejącej, ale przed obróbką termiczną poszczególnych elementów. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo z 40% świeżego indyka zostanie po obróbce około 2/5 tego składnika, czyli około 16%.

Czytając etykiety, możesz trafić na różnego rodzaju opisy. Zastanawiasz się, czym różni się karma z kurczaka od karmy bogatej w kurczaka, karmy z kurczakiem i karmy o smaku kurczaka? Za tymi określeniami stoją konkretne regulacje i deklaracje producenta!

  • Karma z kurczaka – w karmie znajduje się minimum 26% zadeklarowanego składnika.
  • Karma bogata w kurczaka – w karmie zawarte jest minimum 14% zadeklarowanego składnika.
  • Karma z kurczakiem – w karmie zawarte jest minimum 4% zadeklarowanego składnika.
  • Karma o smaku kurczaka – w karmie znajduje się mniej niż 4% zadeklarowanego składnika.

Powyższe normy dotyczą oczywiście wszystkich rodzajów mięs! Na etykiecie powinna ponadto znaleźć się informacja o wielkości zalecanych dziennych porcji danej karmy dla Psów o określonej wadze, a także propozycja łączenia karmy mokrej i suchej wraz z opisaniem porcji i proporcji.

Analizuj skład karmy dla Psa

Karma dla Twojego Pupila powinna być skomponowana z najwyższej jakości surowców, bezpiecznych pod względem makrobiologicznym oraz niezanieczyszczonych chemicznie i fizycznie.

Kategorie surowców w karmie dla czworonogów:

  • Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego – w składzie karmy może znajdować się: mięso (wszystkie części zwierząt rzeźnych i łownych oraz mięśnie szkieletowe ssaków i ptaków), świeże mięso (mięso niepoddane procesom obróbkowym), podroby oraz UPPZ (uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, dopuszczone w żywieniu zwierząt zgodnie z normami UE i pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej).
  • Surowce pochodzenia roślinnego – zboża (np. pszenica, kukurydza, jęczmień, owies i żyto, ale w niewielkich ilościach, gdyż mogą powodować alergie pokarmowe), pseudozboża (np. gryka i komosa ryżowa) oraz rośliny strączkowe, warzywa i owoce.
  • Dodatki – odżywcze (witaminy, minerały i aminokwasy) i zootechniczne (składniki, których celem może być np. poprawienie strawności karmy lub stabilizacja flory jelitowej psiaka). UWAGA! W składzie wysokiej jakości karmy nie powinno być dodatków technologicznych (konserwantów, zagęszczaczy, stabilizatorów i emulgatorów) i dodatków sensorycznych (aromatów i barwników).

Wybierajmy karmy, w których wszystkie wymienione wyżej informacje są opisane maksymalnie szczegółowo, m.in. z uwzględnieniem rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego (np. mięso wołowe, mięso z kurczaka), zawartości mięsa mięśniowego czy ilości i rodzaju konkretnych podrobów.

Zwróć również uwagę na skład karmy pod względem procentowej zawartości i jakości białka surowego, tłuszczu surowego, popiołu surowego, węglowodanów oraz wilgotności i kaloryczności. Nie daj się zwieść chwytom marketingowym, które stawiają znak równości między wysoką zawartością białka a karmą premium. Jeśli chodzi o białko, ważne jest bowiem przede wszystkim jego źródło – najlepiej zbilansowane i strawne dla Twojego Psiaka są białka zwierzęce, z wysoką zawartością argininy (aminokwas egzogenny, niezbędny do prawidłowej pracy całego psiego organizmu!).

Karma sucha czy mokra?

To podstawowy podział karm dla Psów! Jaką karmę wybrać? Najczęściej zalecanym modelem żywieniowym jest łączenie karmy mokrej i karmy suchej – oczywiście w odpowiednich proporcjach i z zachowaniem pożądanej dziennej kaloryczności posiłków. Na opakowaniach karm dla Psów znajdziesz rekomendacje i szczegółowe wytyczne co do ilości i porcji karmy mokrej i karmy suchej w codziennej diecie Twojego Pupila.

Co więcej, nie można jeden do jednego porównywać karmy suchej i mokrej, ze względu na różną wilgotność i kaloryczność. Karmy mokre są nawet cztery razy (4x) mniej kaloryczne niż suche – dlatego też opiekunowie Piesków z nadwagą lub tendencją do nadwagi, psich seniorów (borykających się z brakami w uzębieniu) czy niejadków powinni serwować swoim Pupilom taki rodzaj posiłku. Karma mokra jako wiodące danie wskazana jest także dla szczeniąt i ras małych.

Karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

Zawsze sięgaj po karmę pełnoporcjową! To kompletny, odpowiednio zbilansowany i zaspokajający dzienne zapotrzebowanie Twojego Psiaka na wszystkie składniki odżywcze. Karma pełnoporcjowa jest produktem żywnościowym zgodnym z FEDIAF – uniwersalnym lub przeznaczonym dla Psów na konkretnym etapie życia i/lub z konkretnymi potrzebami. Karma uzupełniająca to posiłek niepełnowartościowy w kontekście całościowego zaspokajania potrzeb żywieniowych psa. W tej kategorii znajdują się najczęściej produkty suplementujące, przeznaczone do mieszania z innymi oraz różnego rodzaju psie przekąski.

Karma dopasowana do wieku i wielkości Psa

Potrzeby żywieniowe Twojego Pupila mogą zmieniać się w ciągu całego życia kilkukrotnie! Wybierając karmę dla Psa, weź pod uwagę przede wszystkim jego wiek. Specjaliści szacują, że w okresie szczenięcym zapotrzebowanie na energię może być nawet o połowę większe niż u Psa dorosłego. Z kolei psi Seniorzy mają najczęściej zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne, ale zwiększone zapotrzebowanie na wybrane witaminy i minerały.

Bezdyskusyjna jest konieczność dopasowania karmy i wielkości porcji do wielkości / masy ciała oraz wieku i aktywności Twojego Psa. Zapotrzebowanie energetyczne yorka czy maltańczyka będzie przecież niewielkim procent zapotrzebowania energetycznego doga niemieckiego, czy przedstawiciela rasy husky!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiednią karmę, optymalnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb Twojego Psa – skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub specjalistą ds. żywienia zwierząt.

Karma odpowiadająca na specjalne potrzeby Psa

Specjalną kategorią karm dla Psów stanowią karmy funkcjonalne, które mają wspierać Twojego Psiaka, gdy ten boryka się z konkretnymi problemami zdrowotnymi i schorzeniami. Mowa tutaj m.in. o karmach dla Psów z chorobami skórnymi, chorobami nerek lub wątroby, a także dla psich cukrzyków czy z alergiami na zboże (karmy grain free i gluten free). Na rynku znajdziesz również wysokiej jakości karmy dla alergików (np. karmy monooproteinowe, w których składzie znajduje się tylko jedno źródło białka zwierzęcego) i rekonwalescentów, zwierzaków po kastracji i sterylizacji oraz Psów walczących z nadwagą lub otyłością. W szczególnych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić stosowanie karmy leczniczej lub weterynaryjnej.

Warto tutaj wspomnieć, iż reakcje alergiczne czy pokarmowe wymagają wprowadzenia diety eliminacyjnej. Nie zawsze zmiana karmy na inną przyniesie zamierzony skutek. Głównym jej założeniem diety eliminacyjnej jest wprowadzenie karmy z jednym źródłem białka, najlepiej z takim, z jakim zwierzę do tej pory się nie zetknęło oraz jednym rodzajem zboża. Może być to dość długi proces prób i błędów. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i większą dozę czułości dla naszego Psiaka. W związku z tym, że posiłki hipoalergiczne mogą być mniej smaczne od standardowych karm, prowadzanie ich należy przeprowadzać stopniowo nawet przez okres dwóch, trzech tygodni. Dajemy naszemu psiemu Przyjacielowi czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku.


Przekąski i przysmaki dla Psa

Przysmaki? Te, w przeciwieństwie do wody, powinny być zarezerwowane wyłącznie na specjalne okazje! To doskonała karta przetargowa podczas treningów i spacerów, gdy chcesz nagrodzić swojego Przyjaciela za efekty nauki i pozytywne reakcje na Twoje komendy. Małych przysmaków możesz również używać podczas zabawy, wypełniając nimi zabawki edukacyjne dla Psów czy maty węchowe.

Pamiętaj, aby sprawdzać skład przysmaków – wybierać te mięsne, naturalne, bez konserwantów i nie przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej. Co więcej, podając przekąski, należy zmniejszyć dawkę karmy, gdyż niekontrolowane podawanie tych smakowitości może skutkować nadwagą naszego Pupila, a podanie smaczka ze słabym składem przyczynić się do rewolucji pokarmowych.

W Animal Island jesteśmy przekonani, że małe co nieco powinno być nie tylko pyszne, ale również po prostu zdrowe! Dlatego w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie najwyższej jakości przysmaki, m.in. kiełbaski z dzika, sarny lub wołowiny oraz kabanosy z bażanta lub jelenia. Twój Pies będzie zachwycony!


Wybierając karmę dla Psa, pamiętaj, że od Twoich dobrych decyzji w tym obszarze w ogromnej mierze zależy zdrowie, kondycja i samopoczucie Twojego czworonożnego przyjaciela. Kluczem do sukcesu jest unikanie błędów w żywieniu Psa oraz umiejętność odczytywania i analizowania etykiet na karmach. Wybieraj świadomie i mądrze, inwestując w to, co najlepsze dla Twojego Pupila na kolejnych etapach jego życia, zawsze z uwzględnieniem jego potrzeb oraz preferencji smakowych.

Zostaw komentarz