Jak dobrać rozmiar i materiał miski dla Psa?

Jak dobrać rozmiar i materiał miski dla Psa?

Jaka miska dla psa do wody i do karmy?

Psia zastawa powinna składać się z dwóch odpowiednio dopasowanych misek! Twój Pies potrzebuje minimum dwóch misek (do wody i do karmy) i zdecydowanie zasługuje na to, by były to najlepsze naczynia pod słońcem! Jesteś w trakcie kompletowania psiej wyprawki dla nowego członka rodziny? A może psiak już mieszka w Twoim domu, ale do tej pory pił i jadł z misek, które wcześniej należały do Ciebie?

Musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniej miski dla Psa ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia! Nawet najlepiej zbilansowany i najpyszniejszy psi posiłek może stracić na wartości, jeśli zostanie podany w naczyniu niespełniającym norm bezpieczeństwa, wchodzącym w reakcję z żywnością i/lub zmieniającym jej smak!

A zatem… czas wziąć pod lupę psie miski i wybrać te, które idealnie sprawdzą się w Waszym przypadku!

Higiena misek dla Psów

Czy wiesz, że utrzymanie misek w czystości ma wielkie znaczenie dla zdrowia, apetytu i dobrego samopoczucia Twojego Psa? Masz na oku idealne miski? Przeanalizuj materiał, z którego zostały wykonane pod kątem łatwości utrzymania naczyń w czystości!

Wodę i jedzenie dla Psa powinniśmy podawać wyłącznie w czystych i porządnie opłukanych miskach. Co to oznacza? Psia zastawa, podobnie jak Twoje talerze i kubki, powinna być myta po każdym użyciu! Miskę na karmę będziesz więc myć najczęściej od dwóch do trzech razy dzienne przy Psach dorosłych, a karmiąc szczeniaczka, nawet częściej, bo do 4 – 5 razy na dobę. Miskę na wodę – kilkukrotnie w ciągu dnia, za każdym razem, gdy wymieniasz jej zawartość.

Mycie miski na karmę

Co się stanie, jeśli zapomnisz o umyciu miski lub w pośpiechu podasz swojemu Pupilowi kolejny posiłek w nieumytym naczyniu? Psiak może jeść niechętnie, nie dojeść swojej porcji lub w ogóle odmówić zjedzenia karmy. Dlaczego? Wszystko przez nieapetyczny zapach nieświeżych i zeschniętych resztek wcześniejszych posiłków! Jednak kwestie zapachowe to nie wszystko!

Pamiętaj! Psujące się jedzenie pozostawione w misce może wywołać wiele chorób u Czworonogów!

Mycie miski na wodę

O co chodzi z częstszym myciem misek na wodę? Twój Pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Tymczasem na powierzchni wody stojącej w misce osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia, m.in. drobiny kurzu i pyłki, które tworzą na wodzie osad zmieniający smak wody. Ponadto Psy często piją zaraz po posiłku, a co za tym idzie – do wody trafiają resztki pożywienia, które skutecznie obniżają jakość i świeżość płynu. Dlatego woda w misce Pupila powinna być wymieniana kilkukrotnie w ciągu doby, a miska każdorazowo myta i dokładnie opłukiwana!

W Animal Island traktujemy naszych czworonożnych przyjaciół jak członków rodziny. Sami nie jemy z brudnych talerzy, dlatego ogromną wagę przykładamy do tego, by utrzymanie naszych szklanych misek dla Psiaków w czystości nie było dla Was problemem! Po prostu wiemy, jakie to ważne!

Miski dla małych i dużych Psów – czyli jaki rozmiar będzie najlepszy

Rozmiar miski ma znaczenie!

Wybieranie miski zacznij od określenia idealnego rozmiaru naczynia dla Twojego Pupila! Miska do wody i karmy (mokrej i suchej) powinna mieć odpowiednią wielkość, czyli być dopasowana do wielkości czworonoga, kształtu i wielkości pyszczka oraz objętości porcji, które zjada. Masz do wyboru dwie miski o zbliżonych gabarytach i nie wiesz, na którą się zdecydować? Wybierz tę większą, w myśl zasady, że lepsza miska za duża niż za mała.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozmiar miski dla Psa?

 • Anatomia, kształt i wielkość pyszczka Psa – Twój Pupil powinien móc bez problemu wsadzić pyszczek do miski i swobodnie rozprawić się z jej zawartością.
 • Wielkość Psa w kłębie (wysokość liczona od podłoża do najwyższego miejsca przy nasadzie szyi) – miski w rozmiarach S i M sprawdzą się dla małych i średnich ras (mierzących do 35 cm lub do 45 cm w kłębie).
Jak dobrać rozmiar miski dla psa - infografika

Miska dla małego Psa

Małe miski dla Psów mogą mieć pojemność od 400 do 900 mililitrów. Jeśli Twój Piesek jest szczeniakiem rasy średniej lub dorosłym przedstawicielem małej rasy Psów – dowolna miska z tego zakresu pojemności będzie dla niego odpowiednia. Pamiętaj, że zakup trochę większej miski nie będzie błędem ani problemem! To również proekologiczne rozwiązanie w przypadku szybko rosnących szczeniąt – za parę tygodni lub miesięcy nie będziesz musiał wymieniać naczynia, z którego Twój maluch wyrośnie!

Mała miska Animal Island to największa z tych najmniejszych misek. Dzięki swojej pojemności, aż 900 ml, sprawdzi się w przypadku każdej małej rasy, wszystkich szczeniąt ras średnich, a także wybranych dorosłych przedstawicieli tych ras.

Wybierz małą miskę dla Psa, jeśli pod Twoim dachem ma zamieszkać jeden z przedstawicieli następujących ras Psów:

 • maltańczyk,
 • york,
 • shih tzu,
 • chihuahua.

Duże miski dla Psa

Dla przedstawicieli wybranych ras średnich oraz wszystkich Psów dużych ras poleca się miski o dużym rozmiarze! Te największe sprawdzą się zwłaszcza przy Psach rasy olbrzymiej. Odpowiednia wielkość miski zagwarantuje możliwość wygodnego jedzenia Psu i wyeliminuje ryzyko dyskomfortu podczas spożywania karmy. Duża miska to również Twój komfort i wygoda! Będziesz mógł podać swojemu czworonożnemu Przyjacielowi pełną porcję pożywienia za jednym razem (nie na raty!), bez ryzyka wysypywania czy rozchlapywania posiłku.

Miska Animal Island o pojemności 1300 mililitrów, to idealna propozycja dla małych i średnich Psów oraz szczeniąt średnich i dużych ras.

Wybierz dużą miskę dla Psa, jeśli Twoim psim Przyjacielem jest lub ma zostać przedstawiciel jednej z następujących ras:

 • buldożek francuski,
 • cocker spaniel,
 • border collie,
 • labrador,
 • husky,
 • owczarek niemiecki,
 • owczarek australijski.

Duże miski na stojakach

Rozmiar miski to podstawowy parametr w kontekście dobierania naczynia dla konkretnego Psiaka. W sklepach zoologicznych i sklepach internetowych można znaleźć mnóstwo ofert dużych misek na stojakach, których celem jest podwyższenie poziomu usytuowania naczynia. Głównym argumentem padającym w kontekście tego typu produktów jest wygoda dużych i olbrzymich Psów, które aby zjeść z miski umieszczonej bezpośrednio na podłodze, muszą mocno opuszczać głowę, nadwyrężając stawy i kręgosłup. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że naturalnym sposobem pobierania pokarmu przez psowate jest właśnie pobieranie go bezpośrednio z poziomu podłoża, a podwyższanie misek może prowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego (nawet do skrętu żołądka!). Sprawdź, jakie małe i duże miski dla Psów mamy w naszej ofercie.

Ceramiczna, plastikowa, metalowa miska? Która najlepsza?

Czy wiesz, że to, z jakiej miski Twój Psiak będzie jadł posiłki, ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia oraz smaku jedzenia, które mu serwujesz? Wiesz już, jaki rozmiar powinna mieć miska dla Twojego pupila. Czas na przeanalizowanie kwestii materiału, z którego może i powinna być wykonana! Wybór misek dla psów może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonego i zakochanego w swoim pupilu psiarza. Wiesz, że materiał, z którego wykonano miskę dla Twojego czworonoga, może mieć wpływ na jego dobre samopoczucie i zdrowie? Idealna miska dla psa to naczynie, które nie wchodzi w żadne reakcje z psim jedzeniem i nie zmienia jego smaku! Jaką miskę wybrać? Plastikową, metalową, ceramiczną czy szklaną?

Rodzaje misek dla psa - infografika

Miska plastikowa dla Psa

Miski z tworzyw sztucznych należą do najpopularniejszych w swojej kategorii. Dostępne są w szerokiej palecie kolorów, wzorów i rozmiarów oraz w atrakcyjnych cenach (miski plastikowe należą do najtańszych na rynku!). Szczegółowa analiza psich misek z tworzyw sztucznych nie pozostawia jednak złudzeń co do jakości większości z nich. Plastikowe miski charakteryzują się niską trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dość łatwo można je zarysować, zgnieść, połamać lub przedziurawić. Jeśli nasz Pupil, w przypływie emocji (choćby tych, związanych z oczekiwaniem na pyszny posiłek od Ciebie), zacznie się bawić miską – z łatwością może ją pogryźć. Ponadto powierzchnia plastiku jest dość trudna do utrzymania w idealnej czystości – w niewidocznych dla oka rysach i większych pęknięciach mogą gromadzić się resztki pokarmów, a to z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii i pleśni.

Musisz również wiedzieć, że mikroplastik, który powstaje na skutek stopniowej degradacji tworzyw sztucznych, przenika do pożywienia i… jest połykany przez Psa wraz z karmą i przedostaje się do układu pokarmowego naszego przyjaciela! W 2013 roku naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że nawet niewielkie stężenie takich substancji chemicznych pochodzących z plastiku może zakłócać funkcjonowanie układu hormonalnego, wywoływać zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca), a nawet być rakotwórcze dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że zależy Ci na zdrowiu, dobrym samopoczuciu i kondycji Twojego Psa, dlatego… omijaj plastikowe miski naprawdę szerokim łukiem!

Miska metalowa dla Psa

Jeśli nie plastik, to może… metal? Miski metalowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne (w tym zarysowania i mikrouszkodzenia) niż ich plastikowe „koleżanki”. Metal jest też łatwiej utrzymać w czystości. Wady? Jest ich całkiem sporo! Największą wadą metalowych misek jest fakt, że mogą zmieniać smak wody i karmy! Metaliczny posmak może skutecznie zniechęcać psiaka do picia i jedzenia, a w przypadku niektórych czworonogów – wywoływać alergie lub wzmacniać reakcje alergiczne. Miski metalowe to również miski „hałasujące”. Ich przesuwanie może generować nieprzyjemne dźwięki, które Twojemu wrażliwemu Psiakowi przysporzą stresu i pozbawią przyjemności z jedzenia nawet najlepszych kąsków! Ty pewnie też nie jesz z metalowych talerzy?

Aluminiowe i stalowe miski są droższe oraz trwalsze od misek plastikowych, ale fakt, że wpływają na smak wody i jedzenia Twojego Pupila powinien być argumentem, dla którego… przejdziesz obok nich obojętnie, szukając czegoś jeszcze lepszego!

Miska ceramiczna i miski szklana dla Psa

Plastik i metal odrzuciliśmy. Co nam zostało? Ceramika i szkło! Czyli materiały nieorganiczne i niemetaliczne.
Miski dla psów wykonane z ceramiki i szkła uznawane są za najbezpieczniejsze w kontekście zdrowia Twojego pupila! Te naczynia mogą być wykorzystywane zarówno do podawania wody, jak i suchej i wilgotnej / mokrej karmy (gotowej lub przygotowywanej samodzielnie przez Ciebie!). Ceramika i szkło nie wywołują alergii, nie wpływają na smak karmy i wody oraz pozwalają na maksymalnie higieniczne użytkowanie misek, które łatwo utrzymać w czystości. Kolejną ważną zaletą misek ceramicznych i szklanych jest ich waga, gwarantująca optymalną stabilność naczyń. Twój Pies raczej nie będzie próbował ich podnosić czy przenosić, a podczas spożywania posiłku – miska będzie stała na swoim miejscu.

Czy ten wybór ma jakieś wady? Za jedyny minus tego rozwiązania można uznać wyższą cenę szklanej miski (w stosunku do misek plastikowych i metalowych). Potraktuj jednak ten wydatek jak inwestycję w zdrowie i samopoczucie Twojego czworonożnego przyjaciela! Brzmi dobrze? Zdrowie Twojego Pupila ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego chcemy, aby Twoja decyzja odnośnie wyboru materiału miski była jak najbardziej świadoma! Sprawdź, jakie piękne miski szklane oferujemy!

Szklane miski Animal Island to naczynia najwyższej jakości, zaprojektowane z miłości do Czworonogów, solidne i ciężkie. Na tle innych szklanych misek wyróżnia je piękna bukowa podstawka, do której można dokleić silikonowe, antypoślizgowe naklejki-podstawki ograniczające przesuwanie się miski podczas jedzenia. Miski zostały wykonane i wykończone wyłącznie z użyciem bezpiecznych materiałów oraz atestowanych, organicznych farb. Bezpieczny kontakt z żywnością gwarantujemy certyfikatem – masz pewność, że miska jest całkowicie bezpieczna dla Twojego Pupila.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Wszystkie szklane miski wykonujemy ze szkła pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia! Możliwość dostarczenia Ci doskonałych, bezpiecznych misek dla Psa oraz dbania o środowisko (równocześnie!) ma dla nas ogromne znaczenie!

Szklane miski Animal Island

Miski funkcjonalne dla Psów

Gdy Ty i Twój Pies potrzebujecie maksymalnie funkcjonalnych rozwiązań do zaspokojenia Waszych potrzeb!
Osobną kategorie stanowią tzw. miski funkcjonalne, czyli naczynia do zadań specjalnych. Sprawdź, kiedy i w jakich sytuacjach mogą Ci się przydać!

 • Miski antypoślizgowe – antypoślizgowe elementy są standardowym wyposażeniem zdecydowanej większości wysokiej jakości misek. Nasze miski Animal Island mają w zestawie podstawki antypoślizgowe, które można samemu dokleić od spodu!
 • Miska spowalniająca jedzenie – jej wnętrze wyposażone jest w specjalne wypustki tworzące labirynty i zakamarki, które nie pozwalają pupilowi od razu „rzucić się” na karmę i połknąć wszystkiego za jednym razem. Taka miska to również prawdziwe, intelektualne wyzwanie dla Twojego Pupila, który musi „rozgryźć”, jak dostać się do swoich smakołyków.
 • Miska podróżna dla Psa – nazywana też turystyczną lub przenośną. Można ją w łatwy sposób złożyć na płasko i wszędzie ze sobą zabrać. Wygodna w użytkowaniu, gdyż pozwala szybko nakarmić czy napoić Pupila.
 • Miska niekapka dla Psa – jej charakterystyczną cechą jest specjalna obręcz utrudniająca wylewanie się wody, kiedy Pies z niej pije.
 • Podgrzewana miska dla Psa – pozwala na podgrzanie pokarmu lub wody.
 • Miska dla Psa z długimi uszami – tego typu modele są wyższe niż standardowe miski. Wysoki brzeg chroni psie uszy przed zamoczeniem lub zabrudzeniem.
 • Automatyczna miska dla Psa – to tzw. dozowniki karmy, które w określonym czasie podają konkretną porcję pokarmu lub otwierają dostęp do zawartości miski.
 • Miska chłodząca – przydatna podczas upałów, pozwalających na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury wody i stabilnych warunków termicznych dla karmy.

Czy miski dla psów mogą być ładne?

Każdy dom, w którym mieszka Pies, jest piękny! Ładna miska to idealne dopełnienie tego obrazu! Przedstawiliśmy już wszystkie najważniejsze cechy, które powinna mieć miska dla Twojego Psiaka. Postawmy więc kropkę nad przysłowiowym „i”, analizując ostatnią kwestię: wygląd miski! On również ma znaczenie! Miski Twojego Pupila są stałym elementem wyposażenia każdego psiego domu, dlatego aspekt estetyczny jest bardzo istotny! Doskonale rozumiemy, że chcesz, aby miseczki Twojego Psa były nie tylko optymalnie dobrane do jego potrzeb i bezpieczne dla jego zdrowia, ale również po prostu dobrze wyglądały i pasowały do wnętrza. Miski szklane idealnie wpisują się w Twoje oczekiwania i precyzyjnie zaspokajają psie i ludzkie potrzeby!

Jaka miska będzie najlepsza dla Twojego psa? Podsumujmy!

Wiesz już, że wybór odpowiedniej miski dla Psa jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać! Wybierając się na zakupy, warto pamiętać o kilku najistotniejszych cechach idealnej miski dla Psiaka.

Idealna miska jest:

 • wykonana z odpowiedniego i bezpiecznego materiału, który nie będzie szkodliwy dla zdrowia Twojego psiego Przyjaciela (zdecydowanie rekomendujemy szkło!),
 • łatwa w utrzymaniu w czystości,
 • dobrana do wieku i wzrostu psiaka w taki sposób, by zapewnić mu optymalny komfort podczas jedzenia (im większy pupil, tym większej miski potrzebuje, zawsze lepiej postawić na miskę większą niż za małą),
 • wyposażona w antypoślizgową, gumową obramówkę, która zapobiega przesuwaniu się miseczki podczas jedzenia.

Zostaw komentarz