Wyprowadzanie kota na smyczy - spacery z kotem Czytasz Czym karmić Kota? Czyli jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie Twojego Pupila Next Prawidłowe żywienie Psa – o czym warto wiedzieć?

Czym karmić Kota? Czyli jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie Twojego Pupila

Czym karmić kota - kotek wąchający puszkę z kocią karmą

Karmy dla kotów

Twój przyjaciel zasługuje na to, co najlepsze! Koty to indywidualiści, mający swoje zdecydowane preferencje i upodobania w każdej dziedzinie życia. Co to dla nas oznacza w kontekście żywienia futrzaków?

Wybierając karmę dla kota musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej perfekcyjny skład oraz idealne dopasowanie do cech danego osobnika, jego wieku, rasy, trybu życia i ewentualnych specjalnych potrzeb żywieniowych, ale również… na jej walory smakowe. Wszyscy wiemy, jak wygląda i zachowuje się kot zniesmaczony (dosłownie!) naszym brakiem kompetencji w tej ostatniej kwestii, prawda?

Karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

Wybierając karmę dla kota zetkniesz się z oznaczeniem: karma pełnoporcjowa lub karma uzupełniająca. Karma pełnoporcjowa, zgodnie z definicją FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), to karma dostarczająca niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, wystarczających do pokrycia dziennego zapotrzebowania żywieniowego (z uwzględnieniem wieku kota, poziomu aktywności i stanu fizjologicznego). Każda karma pełnoporcjowa może stanowić wyłączny pokarm kota na każdym etapie jego życia. Karmę uzupełniającą stosuje się wyłącznie jako dodatek, np. gdy konieczne jest wzbogacenie diety kota o konkretne składniki.

Ważne! Jeśli zdecydujesz się wprowadzić nową karmę dla swojego kociaka pamiętaj, aby robić to stopniowo! To tak jak z wprowadzaniem nowego pokarmu dla niemowląt?

Zasada jest taka: trzy pierwsze dni – 25% nowej karmy, kolejne trzy dni – 50% nowej i starej, kolejne trzy dni – 75% nowej, ostatni, dziesiąty dzień – 100% nowej.

Zdrowe karmy dla kota

Pamiętaj, że Twój Kot to mięsożerca!

Koty są mięsożercami i w naturze blisko połowę doby spędzają na polowaniu, a następnie spożywaniu swoich niskokalorycznych, ale bogatych w białko ofiar. Właśnie dlatego mięso powinno być głównym składnikiem karmy dla Kotów! Wyłącznie mięso może bowiem dostarczyć Twojemu pupilowi tauryny (nie syntetyzowanej w organizmie, a niezbędnej dla zdrowia układu krwionośnego, nerwowego oraz wzroku), swoistych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasu arachidonowego AA-n6) oraz witaminy A w szczególnej, doskonale przyswajanej przez koty postaci. W wartościowej karmie dla kotów zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (np. podrobów) powinna stanowić minimum 70% składu produktu.

Rodzaje karmy – co mamy do wyboru?

Wybór karm dla Kotów jest ogromny! Zanim ruszysz na łowy – poznaj podstawowe rodzaje karm:

 • karma mokra – karma mokra odpowiada naturalnym nawykom żywieniowym Kota, a jej wilgotność jest maksymalnie zbliżona do zawartości płynów w naturalnych zdobyczach wolnożyjącego Zwierzaka;

 • półwilgotna – karma o zwiększonej wilgotności, pokrywająca w większym stopniu (w porównaniu do karmy suchej) zapotrzebowanie Kota na wodę; karma półwilgotna jest również mniej przetworzna w porównaniu do karmy suchej i bardziej od niej aromatyczna;

 • liofilizowana – karma uzyskiwana w procesie liofilizacji, polegającym na suszeniu zamrożonych produktów; pozawala zachować naturalny smak i aromat składników oraz ich maksymalną wartość odżywczą.

Inne modele żywienia kotów:

 • BARF (Biologically Appropriate Raw Food) – model żywieniowy polegający na podawaniu zwierzakowi surowego mięsa i podrobów, dieta BARF wymaga uzupełniania jej naturalnymi suplementami.

 • Whole Prey (ang. cała ofiara) – model żywienia kotów oparty na skarmianiu zwierzaka całymi tuszkami, na które żyjąc dziko samodzielnie polował, na rynku dostępne są karmówki m.in. w postaci tuszek ptaków (jednodniowe kurczaki, przepiórki, perliczki), tusze gryzoni (myszy karmowe, szczury karmowe) i wybrane ryby (oczywiście w całości).

 • Domowe gotowane – model żywienia, w którym opiekun kota samodzielnie przygotowuje posiłki dla swojego Zwierzaka. Każdy posiłek powinien być przygotowany ściśle wedle zaleceń specjalistów zajmujących się żywieniem zwierząt, odpowiednio zbilansowany i uzupełniony niezbędnymi suplementami.

Wybieraj mądrze – postaw na jakość i idealne dopasowanie karmy do potrzeb

Wybierając karmę dla swojego Przyjaciela zadbaj o to, by był to produkt najwyższej jakości, zaspokajający kompleksowo wszystkie potrzeby żywieniowe Kota, dostarczający składników odżywczych z wszystkich grup – oczywiście w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Karma powinna być przygotowana z najwyższej jakości, naturalnych surowców, najlepiej pochodzących od lokalnych producentów i z odpowiedzialnych hodowli.

Najważniejsze zasady wyboru karmy dla Kota:

 • Karmę możesz dobrać do wieku Kota – potrzeby żywieniowe kocich junior (do około 12. miesiąca życia), kotów dojrzałych (od 1. do 7. roku życia) i seniorów (powyżej 7. roku życia) mogą się nieco różnić;

 • dopasuj karmę do indywidualnych cech oraz trybu życia Pupila, np. Pota po kastracji – zapotrzebowanie na poszczególne składniki oraz kaloryczność posiłków może się różnić w zależności od poziomu aktywności, która może być niższa u kastrowanych i sterylizowanych przedstawicieli kociego gatunku;

 • dostosuj karmę do specjalnych potrzeb żywieniowych – możesz wybrać zrównoważoną karmę z gamy produktów specjalistycznych, przeznaczonych do żywienia m.in. Kotów kastrowanych, z niedowagą, nadwagą lub otyłością, Kotów borykających się z alergiami pokarmowymi czy problemami skórnymi/obniżoną kondycją sierści;

 • zawsze czytaj i analizuj etykiety na opakowaniach karmy dla Kotów – składniki karmy wymienione są w kolejności od najwyższej zawartości do najniższej, wybieraj produkty z wysoką zawartością świeżego lub suszonego mięsa (minimum 70% składu – w najlepszych karmach zawartość mięsa wynosi nawet 99%!), rezygnuj z produktów zawierających zboża oraz sztuczne aromaty, barwniki czy konserwanty;

 • pamiętaj o smakowitości – Twój Koci władca wynagrodzi Cię za to… mruczeniem!

Najlepsza karma mokra dla Kota

Gdyby Twój Kot mógł wybierać między mokrą a sucha karmą – najprawdopodobniej wybrałby tę pierwszą opcję! Mokra karma ma idealną dla kociego podniebienia konsystencję i kuszący zapach, który jest kluczowy dla Zwierzaka (Koty mają około 60 – 70 mln komórek węchowych, podczas gdy człowiek ma ich tylko około 5 mln).

Karma mokra skutecznie nawadnia organizm naszego Pupila, pokrywając nawet 90% dziennego zapotrzebowania na wodę, a co za tym idzie – ma pozytywny wpływ na zdrowie układu moczowego, pozwalając zapobiegać m.in. kamicy moczowej.
Ponadto karma mokra jest mniej energetyczna od suchej i polecana w ramach dbania o prawidłową masę ciała Kota oraz zapobiegania otyłości. Warto również dodać, że ten rodzaj karmy jest bardziej zbliżony do naturalnego sposobu żywienia się Kotów dzikich i wolnożyjących.

Mokra karma dla Kota jest równocześnie maksymalnie wygodnym rozwiązaniem dla Ciebie! Karmy mokre najczęściej dostępne są w jednoporcjowych opakowaniach (saszetki) lub opakowaniach dziennych (puszki, tacki). Są bezproblemowe w podawaniu i skutecznie zaspokajają potrzeby żywieniowe Twojego Kota na określony czas. Dla Twojego Przyjaciela ważna jest również temperatura pokarmu – Koty w swoim naturalnym środowisku jedzą świeżo upolowane, a więc wciąż ciepłe myszy czy ptaki. Karmę mokrą podawaj kotu w temperaturze pokojowej – porcję wyjętą z lodówki koniecznie podgrzej do temperatury około 18-22 st.C, dzięki czemu odzyska pyszny zapach.

Koty jedzą całą dobę! W jadłospisie układanym przez Mruczka znajdowałoby się nawet kilkanaście niewielkich posiłków. Ze względu jednak na tryb pracy i życia kocich opiekunów – za poprawny sposób żywienia domowego Kota uznaje się podawanie 5 – 6 porcji. Przeciętnej wielkości, dojrzały Kot powinien zjadać dziennie około 320 – 400 g pokarmu.

Zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi żywieniowymi znajdującymi się na etykiecie produktu, a ewentualne zmiany w dziennej ilości i kaloryczności karmy konsultuj z lekarzem weterynarii/dietetykiem. Bardzo ważna jest także obserwacja Kota – jeśli tyje, należy zmniejszyć porcje oraz wprowadzić więcej ruchu, zabawy. Czasem niezbędne będą badania, które znajdą przyczynę nadmiernej wagi ciała.

W Animal Island wiemy, że Koty uwielbiają mokrą karmę, a Ty chcesz dostarczać swojemu Przyjacielowi to, co najlepsze. Właśnie dlatego opracowaliśmy najwyższej jakości, idealnie zbilansowane mokre dania dla Kotów. To m.in. posiłki z kurczaka i kaczki, kurczaka i łososia oraz indyka i przepiórki, wypełnione po brzegi mięsem jakości human grade, które mogłoby znaleźć się… na Twoim talerzu! To 100% naturalnych składników, aż 99% mięsa i zero zbędnych wypełniaczy!

To koncepcja żywienia oparta na sposobie odżywiania się Zwierząt w ich naturalnym środowisku. Koty są drapieżnymi mięsożercami, które swoje ofiary zjadają w całości. Gdyby nasze domowe pieszczochy żyły poza domem – ich głównym pożywieniem byłyby myszy, stanowiące bogate źródło tauryny (w mięsie myszy jest go pięciokrotnie więcej niż w wołowinie!).

Żywienie Kota w oparciu o schemat BARF polega więc na podawaniu Zwierzakowi surowego mięsa i podrobów oraz uzupełnianiu jej naturalnymi suplementami. Bezpieczeństwo diety BARF zależy od odpowiedniego zbilansowania posiłków oraz stosowania wyłącznie świeżego mięsa, pochodzącego ze sprawdzonych źródeł. Ze względu na ryzyko mikrobiologiczne – specjaliści często odradzają stosowanie diety BARF u Kotów.

Najlepsza sucha karma dla kota

Alternatywą dla mokrej karmy może być karma sucha dla Kota, która jednak nie powinna stanowić jedynego pożywienia naszego Pupila. Poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy np. musimy zostawić Pupila na kilka godzin, zdecydowanie zaleca się żywienie wyłącznie mokrą karmą lub stosowanie mieszanego modelu żywieniowego, zakładającego łączenie karmy mokrej i karmy suchej (oczywiście w odpowiednich ilościach i proporcjach!).

Najpopularniejsze karmy suche są produktami wysokoprzetworzonymi i wysokokalorycznymi. W ich składzie znajduje się sporo wypełniaczy, przede wszystkim całkowicie zbędnych w diecie kota zbóż. Nie dość, że dostarczają Twojemu Pupilowi węglowodanów, których nadmiar może prowadzić u zwierzaka do problemów z nadwagą lub otyłością (a w rezultacie: cukrzycą), to jeszcze mogą przyczyniać się do powstawania lub ujawniania się alergii pokarmowych (m.in. na gluten).

Żywienie Kota wyłącznie suchą karmą generuje ponadto dodatkową odpowiedzialność za właściwe nawodnienie organizmu Twojego Pupila. Sucha karma zaspokaja jedynie niewielki procent zapotrzebowania na wodę (zawiera około 14% wody), co oznacza, że Kot powinien uzupełniać wodę w organizmie pijąc.

Ta kwestia nie jest oczywista dla Kota, który nie czując łaknienia po prostu rzadko korzysta z miski z wodą. Pamiętaj, że stosując karmę suchą musisz ściśle kontrolować ilość przyjmowanej przez Zwierzaka wody – to minimum 240 – 300 ml.

Decydując się na karmę suchą wybierz produkt nowej generacji! To karmy bezzbożowe, zawierające maksymalnie wysoki procent mięsa, podrobów i ryb. W składzie karmy suchej nie powinno zabraknąć: tauryny, kwasów omega-3 i omega-6 oraz witamin (przede wszystkim: A, D3, E, B12) oraz minerałów i mikroelementów.

Taka karma to dobre rozwiązanie dla tych opiekunów, którzy sporą część dnia spędzają poza domem. Karmę suchą możesz umieścić w automatycznym dozowniku, który w odpowiednim momencie uwolni precyzyjnie odmierzoną porcję dla Twojego Futrzaka.

Miejsce do jedzenia dla Kota – pozwól mu je wybrać

Najlepsza karma dla Kota już wybrana? Przeanalizuj gdzie Twój Futrzak będzie spożywał posiłki. Kocia stołówka powinna znajdować się w cichym i spokojnym miejscu, z dala od przeciągów i ciągów komunikacyjnych oraz kuwety. Możesz również pozwolić Kotu samodzielnie wybrać miejsce do ucztowania. Porozstawiaj kilka sztuk misek i spodków w domu i obserwuj swojego Mruczka. Pamiętaj, że miska z jedzeniem i wodą powinny być od siebie oddalone. Jeśli w Twoim domu mieszka więcej Kotów, zapewnij im osobne miski i spodki oraz oddzielne miejsca konsumpcji.

Dobrą praktyką jest tzw. karmienie aktywne, dzięki któremu możesz skutecznie przeciwdziałać nadwadze i otyłości Kota oraz zaspokajać jego naturalne potrzeby łowieckie. Jak zachęcić Kota do poszukiwania i polowania? Małe porcje posiłków możesz ukryć w różnych miejscach domu. Sprawdza się również stosowanie interaktywnych zabawek/podajników karmy, z których Kot będzie mógł „uwolnić” swoje jedzenie.

Czas na podsumowanie – zaplanuj optymalną dietę dla swojego Kota!

Zdrowie i dobra kondycja Twojego kota zależy w znacznej mierze od tego, jak i czym będzie się żywił! Jesteśmy przekonani, że Twoim celem jest wybranie takiego sposobu odżywiania, który w pełni zaspokoi wszelkie potrzeby i oczekiwania (również te smakowe) Twojego Pupila!

Najlepsza karma dla Kota to ta wykonana z doskonałej jakości składników, z wysoką zawartością mięsa, bez zbędnych, zbożowych wypełniaczy oraz sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Pamiętaj, że karmy dla Kotów powinny być każdorazowo dobierane do ich wieku oraz specyficznych potrzeb żywieniowych oraz trybu życia. Pamiętaj również o wodzie – właściwe nawodnienie jest bardzo ważne dla zdrowia i życia Twojego Milusińskiego.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest również to, w czym podajesz karmę swojemu Pupilowi! Szklane miski i talerzyki, które nie drażnią kocich wibrysów znajdziesz w naszej ofercie. To gwarancja, że każdy posiłek będzie smakował dokładnie tak, jak powinien!

Czy zastanawiasz się co jeszcze podawać swojemu Milusińskiemu? Czy surowe mięso lub mleko będzie mu służyć? Jak wygląda sprawa z jedzeniem niewskazanym i niebezpiecznym dla kota? Dowiesz się o tym z kolejnego artykułu -> Czym karmić koty oprócz karmy? Jakie produkty są zakazane?

Zostaw komentarz