Dlaczego psy uwielbiają pluszaki? Czytasz JAK PRZESTAWIĆ KOTA NA LEPSZĄ KARMĘ?

JAK PRZESTAWIĆ KOTA NA LEPSZĄ KARMĘ?

JAK PRZESTAWIĆ KOTA NA LEPSZĄ KARMĘ?

Kocie przyzwyczajenia to świętość, która nie podlega dyskusji, a przynajmniej tak twierdzi Twój kot. Czy zrozumie, że chcesz dla niego dobrze wybierając lepszą karmę? No właśnie… Od tego cała historia się zaczyna: prychanie, odchodzenie od miseczki, gardzenie posiłkiem… Nie poddawaj się, w końcu najważniejsze jest zdrowie Twojego pupila.

Mając w domu takiego spryciarza jak kot, warto znać kilka sposobów, by przekonać go do zdrowych nawyków żywieniowych, ponieważ raczej nie obędzie się bez podstępu. Podobnie jak my, nasi pupile miewają swoje upodobania, od których trudno je odzwyczaić.  Każdy koci opiekun wie, jak ciężko dogodzić arystokracie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, który zawiera skuteczne porady w temacie zmiany diety na lepszą.

CZYM JEST LEPSZA KARMA?

Słowo „lepszy” funkcjonuje w języku polskim jako forma wyższego stopnia od przymiotnika „dobry”. Używając zwrotu „lepsza karma” wskazujemy na jej ponadprzeciętne właściwości, takie jak:
  • Zawartość 100% mięsa i podrobów, wywar, rosół
  • Krótki i przejrzysty skład
  • Zbilansowana i pełnoporcjowa
  • Zawiera taurynę
  • Bez zbóż i strączków
  • Bez cukru, sztucznych i kolorowych dodatków
  • Bez substancji wabiących i zapachowych

      Czy wiecie, że…

      Koty odznaczają się niezwykle wrażliwym węchem. Szacuje się, że powierzchnia nabłonka oddechowego u kotów może wynosić nawet 20 cm2, podczas gdy u człowieka jest to tylko 2–4 cm2. Taka właściwość sprawia, że kot wybierając pokarm kieruję się przede wszystkim atrakcyjnym zapachem. Właśnie ten zmysł kota wykorzystywany jest przez wiele producentów budżetowej karmy dla zwierząt domowych. Do pożywienia dodawane są sztuczne dodatki zapachowe, które są bardziej przekonujące dla kota niż naturalne karmy, gdzie nie są stosowane takie sztuczki. Jest to powód, dla którego kot może pogardzić lepszą karmą i wybrać tę, która przyciągnie go zapachem.

      PIERWSZY KROK…KOTA WZROK…

      Twój kot patrzy na Ciebie z wyrzutem, ale Ty znasz powody do zmiany diety:

      Świadoma opieka

      Kierując się troską o zdrowie i samopoczucie kota świadomi opiekunowie wybierają lepszą karmę, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

      Wiek kota

      Potrzeby kociąt i kotów różnią się. Dlatego, na każdego małego kotka przychodzi pora, by dorosnąć i przestawić się na trochę inną dietę.

      Zmiana potrzeb kota

      Choroby lub kastracja to powody do zmian w żywieniu pupila.

      DRAPIEŻNIK BRZMI DUMNIE

      Wiele zachowań kota leży w jego naturze. Drapieżnictwo determinuje znaczną część kocich potrzeb, także pokarmowe. Poznaj kilka najważniejszych definicji dotyczących tego upartego słodziaka.

      Mięsożerca

      Koty to zwierzęta mięsożerne, które najlepiej trawią świeże produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego, zapewnienie właściwej diety, bogatej w mięso, jest istotne dla zachowania zdrowia kota.

      Surojad

      Polowanie jest kluczowym elementem w zaspokajaniu kocich potrzeb żywieniowych. Koty wolnożyjące uzyskują pożywienie poprzez polowanie, a ich ciała są przystosowane do spożywania surowego mięsa. Twój kot to surojad ponieważ nie przepuści okazji do zjedzenia swojej ofiary zaraz po upolowaniu… No cóż… Life is brutal.

      Zwierzę neofilne

      Koty to zwierzęta neofilne, co oznacza, że gustują w nowych smakach i różnorodnym pokarmie. Wynika to z natury kota, polegającej na dążeniu do dostarczenia sobie zbilansowanej diety, czyli rozmaitych ofiar. Dlatego, niektóre koty tylko pozornie chętnie przekonują się do nowej karmy, by po kilku dniach zmienić zdanie. Wyjaśnienie od kota: No cóż. Jest tak i już!

      Warto wiedzieć, że istnieje też neofobia, która przejawia się absolutną niechęcią do zmian w diecie i nowych rodzajów posiłków.

       

      „Prawdziwe koty słyszą otwieranie drzwi lodówki dwa pomieszczenia dalej”
      Terry Pratchett

       

      KOT GARDZI WEGETARIANIZMEM

      Podstawą diety kota jest mięso ponieważ zapewnia mu niezbędne składniki odżywcze, takie jak tauryna, które są kluczowe dla jego zdrowia i dobrej kondycji. Dlatego, ważne jest, aby opiekunowie kotów zadbali o odpowiednio zbilansowane posiłki mięsne, które pokrywają potrzeby żywieniowe ich pupila. Zapewnienie kotu odpowiedniej ilości mięsa pozwoli mu cieszyć się zdrowiem i energią przez wiele lat.

      Warto również podkreślić, że zboża i rośliny strączkowe nie służą właściwemu żywieniu Twojego drapieżnika, wszystkie te dodatki stanowią po prostu tani wypełniacz. Natomiast  bardzo istotne jest białko i tłuszcze zwierzęce, które zapewniają składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

      FAST FOOD vs ZDROWA DIETA

      Twój pupil zajadał się „kocim fast foodem” a teraz proponujesz mu mięso i warzywa?

      Nie przekonuje go lepsza karma?

      Niełatwo jest wybierać pomiędzy niezdrowym i wygodnym przyzwyczajeniem a zdrową dietą. Możliwe, że czeka was długa droga, jednak przyznasz, że takie porównanie jest bardzo trafne. Budżetowa karma podobnie jak fast food wykorzystuje sztuczne dodatki zapachowe, by rozpieszczać zmysł węchu Twojego pupila. Koci organizm nie jest przystosowany do trawienia tego typu produktów. Lepiej więc poświęcić trochę czasu pupilowi i przekonać go do zdrowej diety. Przygotuj się na to, że lepsza karma może nie wzbudzić entuzjazmu Twojego kota, ale też nie wszystkie gatunki mięsa będą dla niego przekonujące. Spróbujcie metodą prób i błędów znaleźć te, które będą najbardziej satysfakcjonujące.

      Nieodpowiedni pokarm może stać się powodem poważnych konsekwencji. Czym skutkuje zła dieta? Następstw jest wiele, np.: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, alergie pokarmowe, ale także nadwaga i otyłość, choroby układu ruchu, choroby metaboliczne.

      KOCI INDYWIDUALIŚCI W KWESTII POSIŁKÓW

      Jestę Kotę…Masz do czynienia z indywidualistą, więc konsystencja, rodzaj oraz smak posiłku wymaga mojej akceptacji. Zacznijmy od testowania różnych opcji posiłków: fileciki w rosole, mielonki, pasztety, itd. Możliwe, że sam jeszcze nie wiem na co się zdecyduję, ponieważ jest to dla mnie nowość. Daj mi trochę czasu, wybór karmy wcale nie jest dla mnie taki prosty… Zastanów się ile czasu spędzasz w sklepie wybierając coś dla siebie… Pewne sprawy potrzebują namysłu! Jeżeli okażesz mi cierpliwość i popracujemy razem… No to może zmienię zdanie…

      PLAN DZIAŁANIA – MISJA WPROWADZENIE LEPSZEJ KARMY

      Niezwykle aktualne przysłowie „co nagle to po diable” idealnie odzwierciedla sytuację pracy z Twoim kotem. Dlatego, nie musisz przestawiać go natychmiast na docelową karmę. Metodą małych kroków – możesz wybrać karmę lepszą od obecnej. Takie zagranie taktyczne pozwoli Ci na delikatne wprowadzanie zmian żywieniowych.

      Ile czasu trwa przestawienie kota na lepszą karmę? To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie przerobicie próbowanie i testowanie, szukanie odpowiednich proporcji w przechodzeniu z karmy na karmę.

      Przykładowy plan działania:

      • 3 dni 10% nowej i 90% starej czyli obecnej
      • 2 dni 20% nowej i 80 starej
      • 2 dni 40% nowej i 60 starej
      • 2 dni 60 % nowej i 40 starej
      • 2 dni 80 % nowej i 20 starej
      • 100% nowej

        Proces ten może więc trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Pamiętaj, aby się nie poddawać. Wytrwałość i cierpliwość to podstawa pracy z Twoim wymagającym przyjacielem. Dzięki właściwym obserwacjom i wnioskom Twoja misja ma duże szanse powodzenia.

         

        Inne pomocne triki:

        Dosmaczanie – czyli sprytny sposób na zmylenie zmysłów kota: do mokrej karmy dodaj ulubiony pokruszony przysmak lub polej ją olejem ( pod warunkiem, że kot akceptuje zapach ryb, tłuszcz gęsi).

        Powściągliwość – unikamy przekąsek, suchej karmy i innych dodatków a także jedzenia między posiłkami. Warto też usunąć z domu suchą karmę, która pachnąc atrakcyjnie dla kota może wywołać bunt – gdzie moja karma? Przecież czuję, że tutaj jest!

        Odpowiednia temperatura – jedzenie powinno być podawane zawsze w temperaturze pokojowej. Chcesz zachęcić mój nos do współpracy? Unikaj zimnej karmy z lodówki, która traci swoje walory zapachowe.

        NIE GŁÓDŹ MNIE MOJA HALINKO!

        Głodówka w celu zmuszenia kota do zmian w sposobie odżywiania jest niebezpieczna dla jego zdrowia. Wstrzymanie spożywania pokarmu może prowadzić do zmniejszenia lub braku dostarczania białka niezbędnego dla organizmu.

        Natychmiastowe skutki obejmują niedobory niezbędnych składników odżywczych, w tym brak argininy, która odpowiada za detoksykację ciała kota. To z kolei może zakłócać wiele procesów metabolicznych, prowadząc do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie zwierzęcia. Ostatecznie taka praktyka prowadzi do stłuszczenia wątroby i znacznego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia, co bezpośrednio zagraża jego życiu.

        Na koniec cytat z humorystycznego poradnika Erica Gurney’a:

        "Koty są wybredne w jedzeniu. Jeśli nie lubią tego, czym je karmisz, po prostu odmawiają posiłku. Nie prychnie na ciebie, lecz tylko spojrzy w miskę z miażdżąca pogardą, wzniesie ogon prosto ku górze i z nachmurzoną miną odejdzie przespać się gdzieś w kącie. Koty o zmyśle epikurejskim czynią tak przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec pogarszaniu się jadła. To utrzymuje każdego w czujności i często postępowanie kota uwieńczone jest takim powodzeniem, że ludzie więcej czasu poświęcają planowaniu jego posiłków niż własnych. Świadczy to o mądrości kota."

        Zostaw komentarz