Koci Język. Co oznaczają odgłosy Kota? Reading Jak przygotować dom na przyjęcie Kota? Akcesoria, rośliny, zabezpieczenia… Next Czy pies może jeść dania z grilla?

Jak przygotować dom na przyjęcie Kota? Akcesoria, rośliny, zabezpieczenia…

Jak przygotować dom na przyjęcie Kota?

Twój Kot, na początku Waszej wspólnej przygody, będzie potrzebował tylko kilku podstawowych akcesoriów oraz czasu na adaptację. Bądź w tym okresie maksymalnie cierpliwy i wyrozumiały, daj Zwierzakowi swobodę poznawania domu w jego własnym tempie oraz zapewnij wsparcie w każdej trudniejszej dla Kota sytuacji. Większość opisanych niżej akcesoriów to uniwersalne elementy kociej wyprawki, która sprawdzi się zarówno w przypadku młodego Kociaka, jak i dorosłego Kota.


Miski i talerzyki dla Kociaka i dużego Kota

Twój Kot będzie potrzebował dwóch lub trzech płytkich miseczek lub talerzyków. To naczynia, w których będziesz serwował Zwierzakowi posiłki oraz wodę. Zadbaj o odpowiedni rozmiar i kształt misek lub talerzyków / spodeczków – naczynia powinny wygodnie mieścić porcję jedzenia i być wyprofilowane w taki sposób, by ich krawędzie nie drażniły wibrysów jedzącego Kota.

Istotny jest także materiał, z którego będą wykonane – powinien być bezpieczny (nie wchodzić w reakcje z pożywieniem!) i łatwy do utrzymania w czystości. Bezkonkurencyjne w tej kategorii są miski i talerzyki szklane! Miski z kiepskiej jakości materiału (np. miski metalowe i plastikowe) mogą być bezpośrednią przyczyną kociego trądziku lub powodować nasilanie się zmian trądzikowych. Choroba objawia się małymi, czarnymi, kulistymi wypryskami, które nieleczone przeobrażą się w ropiejące zmiany zapalne. Koci trądzik wymaga specjalistycznego leczenia, ale również… zmiany misek na ceramiczne lub szklane.

Pamiętaj, że kocia stołówka powinna znajdować się w cichym i bezpiecznym miejscu, z dala od kuwety i ciągów komunikacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to Twój Współlokator wybrał sobie miejsce do jedzenia! Na początku możesz postawić kilka misek w różnych częściach domu lub mieszkania i sprawdzić, z których Kot korzysta w pierwszej kolejności.

W Animal Island dokładamy wszelkich starań, by każdy szklany talerzyk i każda szklana miska były zaprojektowane z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych. Wszystkie nasze szklane akcesoria mają atest food contact, a zdobienia malowane są organicznymi farbami. Jesteśmy przekonani, że tylko takie produkty spełnią wyśrubowane normy kociego inspektora! Sprawdź szklane akcesoria dla Kota Animal Island!


Co do miski? Kocie jedzenie na start i na całe życie

To, co włożysz do kociej miski jest jeszcze ważniejsze! Wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowana i pełnoporcjowa karma dla Kota to klucz do jego zdrowia, dobrej kondycji i wyśmienitego samopoczucia.

Wybierając karmę dla swojego mięsożernego Towarzysza postaw na produkt bogaty w mięso i podroby (w składzie karmy powinno być ich minimum 70%), który dostarczy Zwierzakowi niezbędnej dla jego zdrowia tauryny, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A – w odpowiednich ilości i proporcjach. Unikaj karm, w których składzie znajdują się zbędne wypełniacze, sztuczne barwniki i aromaty oraz konserwanty.

Najlepszym sposobem na żywnie Kota w każdym wieku jest karma mokra. Karmę suchą stosuj awaryjnie lub okazjonalnie. Karmę dla Kota możesz dobrać do jego wieku i ewentualnych szczególnych potrzeb żywieniowych, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Psst… pamiętaj o smakowitości! Przecież Ty też lubisz jeść nie tylko zdrowo, ale również smacznie, prawda?

W Animal Island mamy coś dla Ciebie również w tej kategorii! To najwyższej jakości karma mokra, którą koty po prostu uwielbiają! To m.in. posiłki z kurczaka i kaczki, karma z kurczaka i łososia oraz dania z indyka i przepiórki, wypełnione po brzegi mięsem jakości human grade, które mogłoby znaleźć się… na Twoim talerzu! To 100% naturalnych składników, aż 99% mięsa, odpowiednia ilość niezbędnej tauryny i zero zbędnych wypełniaczy!


Legowisko dla Kota, czyli bezpieczne miejsce do spania

Miejsce do spania dla Kota powinno gwarantować mu ciszę i spokój, być odpowiednio miękkie i przytulne oraz zapewniać zwierzakowi skuteczną izolację termiczną. Leżanki dla Kotów mogą mieć różną formę (otwarte, półotwarte, zamknięte) i wielkość. W zależności od modelu oraz Twojego pomysłu na miejsce do spania dla kota oraz wielkości i referencji samego zainteresowanego – leżanka może zostać ustawiona bezpośrednio na podłodze, na bezpiecznym meblu lub specjalnej, podwyższonej konstrukcji (leżanki na palach muszą być maksymalnie stabilne i bezpieczne!).

Koty uwielbiają kartonowe pudełka! Aby zapewnić nowemu lokatorowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo – możesz na początku postawić kilka pudełek w różnych częściach mieszkania. To również doskonały sposób na wytypowanie optymalnej miejscówki do spania – obserwuj zwierzaka i sprawdź, z którego pudełka korzysta najchętniej.

Kuweta, czyli Kocia toaleta

Ogarnianie kuwety (dosłownie i w przenośni!) to jeden z podstawowych obowiązków kociego opiekuna. Wybierz kuwetę, którą zaakceptuje Twój Zwierzak – idealnie dopasowaną do wielkości Kota (powinna być minimum 1,5 razy dłuższa od długości ciała pupila) i jak najprostszą (to ważne, zwłaszcza na początku!). Kuwetę wypełnił wysokiej jakości, drobnym żwirkiem! Sam sobie zrób prezent w postaci wygodnych narzędzi i akcesoriów do porządkowania kociego ToyToya.


Transporter, szelki i smycz

W pierwszych miesiącach życia Kota czeka Cię minimum kilka wizyt u weterynarza, związanych ze szczepieniami i kontrolą zdrowia zwierzaka. Zadbaj o bezpieczny i maksymalnie komfortowy sposób dotarcia do lekarza! Zaopatrz się w wygodny (dla Kota i dla Ciebie!) transporter oraz szelki i smycz, które pozwolą Ci skutecznie pilnować Kota w każdej sytuacji poza domem. Nigdy nie zakładaj Kotu obroży, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia Zwierzaka (wspinający się Kot może zahaczyć się, zawisnąć na obróżce i w konsekwencji udusić!).


Drapaki i zabawki – zadbaj o rozrywkę dla Twojego Kota!

Gdyby Twój Kot umiał mówić, pewnie ostrzegłby Cię tymi słowy: “Chcesz uniknąć draki? Zainwestuj w drapaki!”. Drapanie jest przede wszystkim kocim sposobem na pielęgnację pazurków, ale również realizacją potrzeb związanych ze znakowaniem terenu, pokazem siły i formą kociej gimnastyki. Bez względu na to, jaki cel będzie przyświecał drapaniu – lepiej by było ono realizowane na drapaku, a nie designerskim fotelu, fancy lampie czy wiekowej komodzie odziedziczonej po babci. Unikniecie w ten sposób wielu zbędnych nieporozumień!

Koty uwielbiają wylegiwać się na wysokościach! Na specjalnych kocich półkach zawieszanych na ścianach i podwieszanych pod sufitem nikt kotom nie przeszkadza, a one mogą swobodnie obserwować otoczenie. Ciekawym pomysłem są również kociostrady, pozwalające chadzać Kotu… własnymi ścieżkami.

W kociej wyprawce powinny również znaleźć się 2-3 zabawki, które ułatwią Wam nawiązanie kocio-ludzkiej relacji. Na początku świetnie sprawdzą się wędki, pozwalające bawić się z zachowaniem dającego poczucie bezpieczeństwa dystansu. Więcej informacji o kocich zabawkach i sposobach na satysfakcjonującą zabawę z Kotem znajdziesz w naszym Top 5 kocich zabawek. Pamiętaj, że najważniejszy dla Twojego Kota będzie… Twój czas i uwaga! Wędkę możesz zrobić sam, choćby z patyka i wstążki.


Bezpieczny dom dla Kota – zabezpiecz okna i balkon, usuń niektóre dekoracje i rośliny

Szczęśliwy Kot to Kot bezpieczny! Stwórz przestrzeń pełną szans na dobrą zabawę bez zagrożeń!
Kot to ciekawskie stworzenie, którego nie powstrzyma byle prośba o zaprzestanie działań potencjalnie niebezpiecznych. Decydując się na zamieszkanie pod jednym dachem z udomowionym przedstawicielem kotowatych, musisz nastawić się na całkowite współdzielenie przestrzeni, a co za tym idzie – na jej dostosowanie do potrzeb Twojego Mruczka. Do Twoich obowiązków, w ramach przygotowania domu dla Kota, należy m.in. zabezpieczenie okien i balkonów, rezygnacja z niektórych modeli żaluzji czy sznurkowych zasłon oraz usunięcie z domu roślin trujących dla Kota.


Zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych

Wszystkie okna (również okna dachowe!) oraz drzwi balkonowe i tarasowe wymagają dodatkowego, solidnego zabezpieczenia! Do skutecznego zabezpieczenia okien i drzwi przed kotami używa się moskitier wykonanych z siatek z włókna węglowego (odpornych na ostre kocie pazury oraz próby wspinania się po nich), osadzonych we wzmocnionych, aluminiowych ramach (odpornych również na działanie czynników atmosferycznych!). Moskitiery okienne powinny być montowane bezpośrednio do ramy okiennej za pomocą specjalnych, przykręcanych uchwytów. Moskitiery balkonowe / drzwiowe najlepiej montować na zawiasach lub w specjalnych, przesuwnych konstrukcjach. Pamiętaj o wyposażeniu jednych i drugich w dodatkowe, mocne zamknięcia.

Zrezygnuj z uchylania okien, żaluzji, sznurkowych zasłon…

Wydaje Ci się, że uchylone okno to niewielka szpara, której Twój kot nie sforsuje? Być może masz rację, ale… Twój Kot niekoniecznie musi o tym wiedzieć! Jednym z jego ulubionych zajęć będzie obserwowanie tego, co dzieje się za oknem. Jeśli uzna, że coś wymaga kociej interwencji lub nadarzy się okazja do upolowania wróbla bezczelnie skaczącego po parapecie JEGO okna – najprawdopodobniej spróbuje się wydostać przez tę właśnie szparę. W najlepszym wypadku ucieknie, spadając na przysłowiowe “cztery łapy”. W najgorszym – zaklinuje się, połamie lub udusi.

O czym musisz pamiętać przygotowując dom na kociego lokatora?

 • Zrezygnuj z uchylania okien i drzwi balkonowych – załóż solidne moskitiery i otwieraj okna na oścież.
 • Zrezygnuj z montażu żaluzji, zwłaszcza aluminiowych i drewnianych – po jednych i drugich Kot może próbować się wspinać, co może skończyć się poważnym uszkodzeniem ciała lub śmiercią Zwierzaka.
 • Zrezygnuj ze sznurkowych zasłon – sznurki mogą wydawać się Kotu kuszącą zabawką, a splątane stanowić poważne zagrożenie dla bawiącego się nimi Kota.
 • Usuń z mebli cenne bibeloty oraz wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty i dekoracje (np. szklane misy i wazony, ciężkie figur i posążki).

Balkon lub woliera dla Kota

W Animal Island jesteśmy gorącymi orędownikami Kotów niewychodzących! Jesteśmy przekonani, że to najbezpieczniejsza forma opieki na tymi ciekawskimi i wszędobylskimi czworonogami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć Kotu możliwość oddychania pełną piersią i świeżym powietrzem! Jeśli Twoje mieszkanie ma balkon – wystarczy zabezpieczyć go w całości solidną siatką osadzoną w trwałej ramie (w podobny sposób i na podobnych zasadach, jak zabezpieczasz okna!). Jeśli mieszkasz w domu i masz do swojej dyspozycji taras lub ogród – możesz zbudować lub kupić wolierę, czyli obszerny wybieg dla swojego Kota. Oryginalnie woliery były przeznaczone dla ptaków.

Rośliny trujące – niebezpieczne dla Kota

Wolnożyjące Koty jedzą świeżą trawę, która pomaga im w pozbywaniu się z przewodu pokarmowego zalegających w nim kłaczków. Rośliny domowe mogą być dla Twojego Pupila kuszącym substytutem zielonego przysmaku, stanowiąc równocześnie zagrożenia dla jego zdrowia lub życia! Podgryzanie niektórych roślin doniczkowych może prowadzić m.in. przewlekłych lub ostrych problemów ze strony układu pokarmowego oraz zaburzeń układu wydalniczego, nerwowego i krwionośnego.

Lista roślin niebezpiecznych / trujących dla Kota:

 • amarylis,
 • aloes,
 • azalia,
 • kalia,
 • hedera (bluszcz pospolity),
 • (fiołek alpejski,
 • fikus,
 • oleander,
 • konwalia,
 • difenbachia,
 • skrzydłokwiat,
 • sansewieria,
 • poinsecja (znana również jako gwiazda betlejemska).
Jak przygotować dom na przyjęcie Kota - infografika

Trujące dla Kotów są również wybrane rośliny cebulkowe, m.in. żonkile, hiacynty, lilie i irysy. Ponadto za niebezpieczne należy również uznać wszystkie rośliny kolczaste i kłujące (np. kaktusy) – nawet jeśli nie są toksyczne, to ich podgryzanie przez zwierzaka może doprowadzić do fizycznych zranień pyszczka, jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

W ramach przygotowywania domu na przyjęcie kociego Lokatora – bezwzględnie usuń wszystkie niebezpieczne rośliny (po prostu rozdaj je znajomym bez kotów). Możesz również wysiać dla Mruczka specjalną, kocią odmianę trawy, a na parapecie ustawić doniczki z ziołami i roślinami jadalnymi. Nie znamy również kota, który obraziłby się na swojego opiekuna za doniczkę kocimiętki! Pamiętaj tylko, że tę należy kotu dozować z umiarem, bo choć bezpieczna, to bardzo silnie oddziałuje na zmysły i układ nerwowy zwierzaka, wprawiając go w stan totalnej ekscytacji!

Rośliny bezpieczne dla Kotów

Uwielbiasz zieleń i nie chcesz całkowicie zrezygnować z roślin doniczkowych w domu? Wybierz gatunki bezpieczne dla Zwierzaka! Należą do nich m.in. fiołek trójbarwny i afrykański, begonia królewska, grubosz i zielistka, bromelia, passiflora, fitonia, gardenia, petunia, a także elegancki storczyk i popularna juka.

Zabezpiecz kable, szafki i płytę indukcyjną

Koty uwielbiają bawić się wszystkim, co długie i łatwe do poruszenia. Celem ich aktywności mogą więc paść niezabezpieczone kable – ich przegryzienie przez Kota stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zwierzaka (porażenie prądem)! Zadbaj również o to, by kot nie miał dostępu do panelu kuchenki indukcyjnej – jego wprawne łapki mogą ją uruchomić, a następnie poparzyć delikatne poduszki (podczas gotowania zawsze uważnie kontroluj strefę kuchenną i Kota!).

Koty to mali spryciarze, których umiejętności potrafią wprawić nas w zdumienie! Otwarcie szafki lub szuflady? Rozprawienie się z pudełkiem wypełnionym kapsułkami do prania lub zmywarki? To wszystko leży w zasięgu możliwości Twojego kota! Jeśli chcesz w 100% zabezpieczyć zawartość kuchennych i łazienkowych szafek (przede wszystkim tych, w których przechowujesz detergenty!) – sięgnij po zabezpieczenia do mebli, które stosują rodzice małych dzieci.


Kot w domu? Trochę przygotować i… same plusy!

Zadbaj o bezpieczne warunki i zyskaj Przyjaciela na długie lata wspólnego życia!

Mimo że przygotowanie domu na bezpieczne przyjęcie kociego lokatora wymaga sporego nakładu sił i środków (najkosztowniejsza będzie inwestycja w moskitiery okienne oraz zabezpieczenie balkonu / tarasu lub woliery) – to zdecydowanie inwestycja, która się opłaca! W Twoim domu zamieszka Zwierzak, który obdarzy Cię bezinteresowną miłością, a jego ciepłe futerko i kojące zmysły mruczenie wprowadzą do Twojego życia harmonię i prostotę.

Leave a comment