Jak dobrać rozmiar i materiał miski dla Psa? Reading Pielęgnacja Psa - Jak myć, czesać i odżywiać sierść, aby była zdrowa? Next Co kupić dla Kota do zabawy? Top 5 kocich zabawek

Pielęgnacja Psa - Jak myć, czesać i odżywiać sierść, aby była zdrowa?

Kobieta pielęgnujhąca swojego psa. Czesanie dużego psa

Pielęgnacja Psa – na czym powinna polegać?

Zdrowa, lśniąca i doskonale odżywiona sierść? Twój Pies jest tego wart! Na wygląd i kondycję sierści Twojego Pupila ma wpływ wiele czynników. Istotna jest zarówno odpowiednio zbilansowana dieta (żywienie Pupila oprzyj na najwyższej jakości karmie), aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i odpowiedzialna profilaktyka zdrowotna, jak i zabiegi pielęgnacyjne dobrane do rodzaju i długości sierści oraz trybu życia Psa. Pamiętaj, że samopoczucie Psa, jego codzienny komfort i poczucie bezpieczeństwa również mają wpływ na wygląd sierści. To zupełnie tak, jak z Tobą i Twoją skórą, na której odbija się stres i zmęczenie!

Twój pies najprawdopodobniej linieje dwa razy w roku – wiosną i na zimę. Zdarza się jednak, że domowe Pieszczochy gubią sierść przez cały rok. Pamiętaj, że to nie powód do golenia Psa lub drastycznego skracania jego włosów!


Czesanie to wyzwanie! Jak czesać Psa?

Twój Pupil to krótkowłosy elegant czy długowłosa piękność? Dobierz metody pielęgnacji do rodzaju sierści Twojego Psiaka! Czesanie i szczotkowanie Psa to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które będziesz wykonywać, w zależności od rodzaju sierści Pupila: codziennie, raz w tygodniu lub zaledwie 2-4 razy w roku. Na świecie istnieją setki psich ras, których przedstawiciele i przedstawicielki mają różne typy sierści. Ciało większości Psów w całości lub przeważającej części pokryte jest futrem. Tylko nosy i opuszki łapek naszych pupili nie posiadają okrywy włosowej. Psiaki noszą na sobie włosy okrywowe, a większość ras – również podszerstek. Jak typ sierści wpływa na potrzeby pielęgnacyjne, związane z czesaniem i szczotkowaniem Psa?

Czesanie a rodzaj sierści

Sierść krótkowłosa (np. Wyżeł Węgierski, Doberman) – nazywana również sierścią gładką, to krótka i prosta sierść, bez lub z małym podszerstkiem, najłatwiejsza do utrzymania w perfekcyjnej czystości i świetnej kondycji.

Sierść szorstkowłosa (np. Jamnik Szorstkowłosy, Jack Russel Terrier, Foksterier) – krótka lub średniej długości sierść, najczęściej z bujnym podszerstkiem; wymaga regularnego mycia w specjalnych szamponach, które utrzymują twardość i szorstkość włosa oraz czesania i trymowania (u niektórych ras, np. terierów, wierzchnia sierść nie wypada samoistnie).

Sierść długowłosa (np. Chart Afgański, Hawańczyk) – to sierść z długimi włosami okrywowymi, z cienkim lub grubym podszerstkiem; przedstawiciele ras długowłosych wymagają regularnego czesania i szczotkowania, wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do powstawania kołtunów.

Narzędzia do czesania i szczotkowania

Opiekunowie Psów mają do dyspozycji szeroki arsenał narzędzi, które mogą wykorzystać do czesania, wyczesywania, rozczesywania i szczotkowania… Pamiętaj, że sprzęt należy zawsze dobrać do rodzaju sierści lub włosa, a samo czesanie i szczotkowanie powinny być przeprowadzane z włosem i na mokro (czesanie na sucho może uszkodzić / połamać włosy!), z delikatnością i wyczuciem. Szarpanie i rozczesywanie na siłę może poranić skórę. Spowoduje również u Psiaka ból i sprawi, że Twój Pupil nie będzie chciał współpracować przy kolejnych zabiegach.

Oto podstawowe narzędzia przeznaczone do codziennej pielęgnacji oraz zadań specjalnych:

 • szczotka – podstawowe narzędzie do czesania krótkiej sierści z niewielką ilością podszerstka, wybieraj szczotki z naturalnym, krótkim włosiem;
 • rękawica – szczotki w formie rękawic to doskonała alternatywa dla klasycznych szczotek, rękawice umożliwiają przeprowadzanie skutecznego szczotkowania w maksymalnie komfortowy dla Psa sposób – poprzez głaskanie!
 • grzebień – z wysokiej jakości, certyfikowanych tworzyw sztucznych lub metalowy; wybierz grzebień z odpowiednio rozstawionymi, cienkimi zębami, które idealnie sprawdzą się w czesaniu i rozczesywaniu psich włosów;
 • zgrzebła – podobne do grzebieni, ale wyposażone w dłuższe i solidniejsze zęby, dzięki którym z łatwością rozczeszesz długą sierść zwierzaka oraz skutecznie usuniesz martwą i sfilcowaną sierść;
 • trymery – polecane do szorstkiej sierści, pozwalają szybko wygładzić gęstą sierść średniej długości oraz poprawić wygląd, skrócić i nadać kształt długim włosom, trymery są również pomocne w przypadku psów, których sierść ma tendencję do plątania się;
 • furminatory – ułatwiają skuteczne wyczesywanie martwego podszerstka, chronią sierść przed plątaniem oraz działają stymulująco na skórę Zwierzaka (poprawiając krążenie krwi i regulują produkcje łoju); trymery i furminatory możesz kupić osobno lub w formie jednego, uniwersalnego narzędzia z wymiennymi końcówkami;
 • filcaki – urządzenia wyposażone w rzędy zaostrzonych nożyków, których długość i rozstaw powinien być optymalnie dopasowany do grubości i długości sierści psa; za pomocą filcaków możesz skutecznie usuwać sfilcowaną sierść i rozprawiać się z wyjątkowo trudnymi i zbitymi kołtunami; pamiętaj, że stosownie filcaka wymaga wprawy!

 

Przyrządy do szczotkowania dla psa

Jak rozczesać kołtuny?

Mimo regularnej pielęgnacji na sierści lub włosach Twojego Pupil tworzą się co jakiś czas kołtuny? Psy średnio i długowłose są niestety bardziej podatne na powstawanie tych trudnych do rozczesania plątanin. Kołtunienie sierści to problem opiekunów m.in. małych Yorków i maltańczyków oraz okazałych chartów afgańskich czy długowłosych owczarków szkockich. Co więcej! Kołtuny i supły mogą powstawać nie tylko na włosach okrywowych, ale również na podszerstku!

Mocno zbita i skołtuniona sierść to problem nie tyle estetyczny, ile zdrowotny! Zbita sierść może tworzyć barierę dla skóry zwierzaka, utrudniać prawidłową wentylację oraz sprzyjać powstawaniu odparzeń i infekcji skórnych. Konsekwencją skołtunionej sierści może być również nieprzyjemny zapach naszego ukochanego zwierzaka. Jak rozczesywać kołtuny?

Jeśli pierwszym, co przyszło Ci do głowy, jest kąpiel – porzuć tę myśl! Woda pogorszy sytuację, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając rozczesanie kołtunów! Do rozczesywania splątanej sierści możesz natomiast użyć specjalnych preparatów w sprayu, które rozpylasz na sierści Zwierzaka, a po kilku minutach – przeczesujesz sierść palcami. Następnie, krok po kroku, delikatnie luzujesz kołtuny palcami, trzymając splątaną sierść przy skórze Zwierzaka (zamortyzujesz w ten sposób ewentualne pociągnięcia) i rozczesujesz je delikatnie grzebieniem.

Często walczysz z kołtunami? Dodaj do regularnej pielęgnacji specjalne odżywki ułatwiające rozczesywanie. W tej kategorii znajdziesz zarówno preparaty do spłukiwania, jak i te, które możesz nanieść na sierść i nie spłukiwać.


Pielęgnacja sierści a kąpanie Psa

Są Psy, które uwielbiają wodę i takie, które szczerze jej nie lubią! W którym teamie jest Twój Pupil? Kąpiel jest ważnym elementem dbania o czystość i kondycję sierści Twojego Pupila. Podczas rutynowej kąpieli oczyszczamy sierść zwierzaka z codziennych i niecodziennych zabrudzeń, a stosując odpowiednie preparaty – możemy również skutecznie ją nawilżać i odżywiać. Ale to nie wszystko! Czas kąpieli to również doskonała okazja do dokładnego przyglądnięcia się zwierzakowi. Mokra sierść pozwala zauważyć to, co skutecznie ukrywa się pod suchą sierścią lub psim włosem: infekcje skóry i guzy.

Kąpiel psa – najważniejsze zasady

Twój Pies to #teamwoda czy raczej #teamzażadneskarby? Większość Psów nie lubi kąpieli, choć równocześnie… uwielbia się brudzić! Twoim zadaniem jest zadbanie o maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa Pupila podczas każdej kąpieli. Przede wszystkim zachowaj spokój na każdym etapie kąpieli. Możesz sięgnąć po ulubioną zabawkę, osłonić zwierzakowi oczy i uszy przed strumieniem wody, a nawet wysmarować brzeg wanny masłem orzechowym, za które Pies dałby się… nawet wykąpać! Wszystkie tricki dozwolone!

Dno wanny lub brodzika wyłóż specjalną matą antyposlizgową lub mięsistym ręcznikiem. Dzięki temu zminimalizujesz śliskość powierzchni i zredukujesz stres Zwierzaka, który będzie pewnie trzymał się na łapach. Równie ważna jest temperatura wody, w której kąpiesz Psa! Optymalna temperatura wody powinna wynosić 37 – 39 st. C, czyli pozostawać zbliżona do temperatury ciała psa. Kąpiel w zbyt ciepłej i zbyt zimnej wodzie będzie przyczyna dyskomfortu Twojego Pupila.

Do kąpieli Psa używaj wyłącznie najwyższej jakości preparatów myjących – odpowiednio dobranych do rodzaju i długości sierści lub włosów psa oraz uwzględniających ich ewentualne szczególne potrzeby (np. związane z chorobami skórnymi). Zwróć szczególną uwagę na pH psich kosmetyków! Odczyn pH skóry Twojego Pupila to 7,5 – stosowanie preparatów o zbyt niskim pH może powodować podrażnienia i prowadzić do chorób skóry (m.in. łupieżu).

Każda kąpiel powinna przebiegać według tego samego schematu: pierwsze mycie usuwa brud, drugie mycie poprawia wygląd sierści / włosów oraz odżywia je i nawilża. Ważne jest bardzo dokładne spłukanie psiego szamponu, a następnie wysuszenie psiej sierści poprzez przyciskanie ręcznika (unikaj tarcia i pocierania!). Włosy maltańczyków, shih tzu, Yorków i innych długowłosych psiaków należy uczesać przed kąpielą i wysuszyć suszarką po kąpieli (chłodnym powietrzem!), równocześnie je rozszczekując. Unikniemy w ten sposób kołtunów i przeziębienia Psa.

Jak często kąpać psa?

Częstotliwość kąpieli Twojego pupila zależy od kilku czynników. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim rodzaj i długość sierści lub włosów oraz tryb życia, który prowadzi Twój zwierzak. Pamiętaj, że w kwestii kąpieli najważniejszy jest… Twój umiar i zdrowy rozsądek. Zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste kąpiele mogą zaszkodzić Psiakowi! Ważne jest również stosowanie odpowiednich preparatów – odżywczych i nawilżających sierść oraz łagodnych dla skóry Psa. Kiepskiej jakości środki do mycia mogą usuwać naturalne substancje ochronne z sierści i skóry czworonoga, a w konsekwencji prowadzić do ich przesuszania oraz matowienia włosów i podrażnień skóry.

Kąpanie Psa a tryb życia Zwierzaka

Psy prowadzą różny tryb życia i to od niego w znacznej mierze zależy częstotliwość ich kąpieli. Przyjmuje się, że Pies powinien być kąpany średnio od dwóch do czterech razy w roku oraz za każdym razem, gdy da się ponieść emocjom i solidnie ubrudzi się podczas spaceru. Oto szczegóły:

 • Psy spędzające większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych (np. mieszkaniach w bloku) mogą być kąpane co 2-4 miesiące;
 • Psy spędzające większość dnia na zewnątrz (np. mieszkańcy domów z ogrodami, zwierzaki spędzające długie godziny na luźnych spacerach), a po powrocie do domu zajmujące strategiczne miejsca na naszych kanapach lub w łóżkach powinny być kąpane raz na dwa tygodnie (lub częściej, zwłaszcza gdy w Twoim domu są również małe dzieci!);
 • Psy mieszkające na zewnątrz wystarczy kąpać 2 razy w roku, najlepiej wczesną wiosną i późną jesienią (Psów mieszkających na zewnątrz nie należy kąpać zimą!).

Kąpanie Psa a rodzaj i długość sierści / włosów

Na decyzję o konieczności częstszego lub rzadszego kąpania psa wpływ ma rodzaj sierści – jej faktura (gęsta lub rzadka, gładka lub skręcona), długość, tempo wzrostu oraz ewentualne zalecenia specjalistów, w zakresie zasad pielęgnacji psich przedstawicieli konkretnych ras. Oto najważniejsze wskazówki:

 • kąpiele średnio raz w tygodniu – zalecane Psom z długą, gładką, błyszczącą i szybko rosnącą sierścią lub włosem, np. maltańczyki, shih tzu, yorki;
 • kąpiele średnio raz w miesiącu lub co 2-3 miesiące – zalecane Psom z krótką, gładką i przylegającą do ciała sierścią, np. labradory i mopsy; decyzje o kąpieli powinny być ściśle związane z trybem życia Twojego Pupila;
 • kąpiele średnio 2-4 razy w roku – zalecane Psom posiadającym sierść z podszerstkiem, np. sznaucery i owczarki niemieckie.

Kiedy można kąpać szczeniaka?

Jeśli Twój szczeniak miał dobry start w życiu i pierwsze tygodnie spędził w bezpiecznych warunkach, pod czułą opieką swojej psiej mamy i czujnym okiem człowieka – z pierwszą kąpielą możesz się wstrzymać do momentu ukończenia przez malucha 3-4 miesięcy życia. Szczeniaki porzucone lub przejęte z trudnych warunków należy wykąpać jak najszybciej, wyłącznie w sytuacji, gdy pies jest w złej kondycji – usuniesz z nich brud i zagrażające zdrowiu Piesków chorobotwórcze mikroorganizmy. Jeśli Pies ma zdrową skórę i nie ma pasożytów najlepiej wstrzymać się z kąpielą do momentu, gdy zwierzak poczuje się u nas pewnie i bezpiecznie. To czas potrzebny maluchowi na aklimatyzację w nowym miejscu, a znajomy zapach będzie go koił i wzmacniał pewność siebie.


Oczyszczanie zacieków w okolicy oczu

Zacieki w okolicy oczu pojawiające się u Psów z jasną kufają mogą tworzyć się z różnych powodów. Przyczyną zacieków mogą być m.in. reakcje alergiczne, bakterie i drożdżaki, a także zapalenie lub zatkanie kanalików łzowych. Problem należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli specjalista wykluczy lub wyeliminuje dolegliwości – możemy zająć się oczyszczaniem zacieków. Najlepiej robić to z wykorzystaniem wacików lub płatków kosmetycznych nasączonych przegotowaną, letnią wodą. Możesz również sięgnąć po specjalne chusteczki nawilżane przeznaczone dla Psów. W przypadku nawracających problemów z zaciekami w okolicy oczu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do oczu, dzięki którym utrzymanie higieny delikatnej okolicy psiego oka będzie zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczne.


Dlaczego pielęgnacja sierści jest tak ważna? Czas na podsumowanie!

Teorie masz już w małym paluszki? Czas na praktykę! Pielęgnacja psiej sierści lub psich włosów to Twój obowiązek!
Kondycja wierzchniej okrywy włosowej i podszerstka nie tylko decydują o wyglądzie Twojego Pupila, ale mają też ogromne znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia!

Zadbaj o odpowiednią dietę, dobierz narzędzia i preparaty do czesania i mycia psa, wykaż masę cierpliwości i delikatności! Jakoś przez to przebrniecie! A może Twój pies polubi Wasze pielęgnacyjne rytuały? Pamiętaj, że możesz skorzystać z usług profesjonalnych salonów groomerskich, w których zarówno zwykłe kąpanie, pielęgnacje i strzyżenia, jak i strzyżenie na wystawy (zgodne ze standardami danej rasy) możesz zlecić doświadczonym specjalistom!

W Animal Island trzymamy za Was kciuki!

Leave a comment