Jak nauczyć Kota korzystać z kuwety? Reading Zrozumieć Psa, czyli przewodnik po psich zachowaniach Next Koci Język. Co oznaczają odgłosy Kota?

Zrozumieć Psa, czyli przewodnik po psich zachowaniach

Zrozumieć Psa, czyli przewodnik po psich zachowaniach

Mowa ciała Psa i człowieka

Skuteczna komunikacja to podstawa! Rozszyfruj psią mowę i wejdź na wyższy poziom rozumienia swojego Pupila!

Jakość Waszych psio – ludzkich relacji zależy w znacznej mierze od tego, jak dobrze będziecie się rozumieć. Kojarzysz z pewnością te wzruszające filmiki, na których psy przekrzywiają swoje łebki, z uwagą przyglądając się swoim opiekunom i w skupieniu słuchając tego, co mówią. A może doświadczyłaś/eś na własnej skórze tego intensywnego namysłu i zainteresowania ze strony swojego Pupila? Wiedz, że to właśnie te momenty, w których Twój Przyjaciel daje z siebie wszystko, by Ciebie zrozumieć. Ty również się postaraj!


Zadbaj o spójność wszystkich komunikatów, które wysyłasz Psu

Dołóż wszelkich starań, by reagować w standardowy sposób w określonych sytuacjach, spokojnie i konsekwentnie – tworzysz w ten sposób bezpieczne granice, w których Twój Pies może swobodnie się poruszać (dosłownie i w przenośni). Jeśli pozwalasz psiakowi spać na fotelu – nie powinnaś okazywać złości, gdy wskoczy na ten fotel zaraz po tym, gdy dokładnie go odkurzyłaś. Pozwalasz Pupilowi podróżować na tylnej kanapie samochodu? Nie dziw się, że nie będzie zadowolony, gdy po praniu tapicerki zaproponujesz mu… bagażnik. Pies, z całą jego miłością do Ciebie, ma Twoje porządki w nosie – zwierzak czuje, że jesteś zła/y, ale zupełnie nie rozumie dlaczego!

Pamiętaj, że niezrozumienie się nawzajem może być powodem zarówno Twojej, jak i psiej frustracji!

Jak zrozumieć język Psa?

Obserwuj, analizuj i zapamiętuj! Twój Pies ma kilka podstawowych potrzeb, których zaspokojenie równa się… ze szczęściem. Wiesz, że zwierzak potrzebuje nieograniczonego dostępu do świeżej wody, smacznego (i zdrowego!) jedzenia, uwagi i czułości, zabawy i regularnych spacerów oraz właściwej opieki weterynaryjnej (choć w tej kwestii Pies może być innego zdania!).

Zdecydowana większość emocji i zachowań Twojego Psa związana jest właśnie z poziomem zaspokojenia wyżej wymienionych potrzeb. Inną kategorią emocji i zachowań są te prezentowane przez Psa w obliczu zdarzeń niespodziewanych, które zwierzak może odbierać jako neutralne oraz potencjalnie ekscytujące lub potencjalnie zagrażające.

Psy mają system uniwersalnych zachowań, które pozwalają zrozumieć większość przedstawicieli tego gatunku – również tych, których osobiście nie znamy. Mniejsze lub większe różnice mogą wynikać z indywidualnych cech Psa i cech danej rasy oraz zachowań wyuczonych w ramach szkoleń. Kluczem do poznania i zrozumienia psiego języka jest więc uważna obserwacja swojego Pupila, analiza jego postaw w kontekście konkretnych sytuacji, a następnie szczegółowa synteza wszystkich informacji.


Zachowanie Psa – emocje wyrażane całym ciałem

Ty potrafisz uśmiechać się, smucić i dziwić wyłącznie oczami. Twój pies jest stworzeniem wyrażającym swoje emocje i uczucia całym swoim ciałem! Zwierzak cieszy się, smuci i denerwuje od nasady swoich uszu, po ogon. Pięknie opisała to w jednym ze swoich wierszy Barbara Borzymowska, pisarka i poeta, psycholożka ludzi i zwierząt:

“Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie
Szczęście i radość”

Te dwie emocje są najprzyjemniejsze i najbardziej oczywiste do trafnego odczytania!

Zrozumieć Psa, czyli przewodnik po psich zachowaniach - infografika

Radość

Pies, który się z czegoś cieszy, robi to w sposób niepohamowany i absolutnie… zaraźliwy! Przypomnij sobie, ile razy Twój Pupil poprawił Ci w ten sposób nienajlepszy humor!

Postawa

 • Ciało – rozluźnione.
 • Wzrok – łagodny i nieskupiony na niczym konkretnym.
 • Uszy – luźno wiszące lub swobodnie poruszające się w różnych kierunkach.
 • Pysk – nieznacznie otwarty, z luźnymi wargami i delikatnie widocznymi zębami (możesz mieć wrażenie, że Pies się do Ciebie uśmiecha), język wystający na zewnątrz, oddech / ziajanie równomierne i łagodne.
 • Ogon – kołyszący się miarowo z boku na bok na średniej wysokości, energiczne merdanie powodujące poruszanie się całego psiego zadu oznacza ekscytację i pełnię szczęścia (np. z powodu Twojego powrotu z pracy).

Zaniepokojenie

Niepokój u Twojego Psa mogą budzić głośne hałasy (np. wystrzały petard, odgłosy dobiegające z pobliskiej budowy, klaksony samochodów itp.), ale również niestandardowe zachowania ludzi z bliższego lud dalszego otoczenia Psa. Jeśli będziesz umieć trafnie odczytać niepokój u swojego Pupila – szybciej zareagujesz i pomożesz Psiakowi poradzić sobie z tą trudną emocją.

Postawa

 • Ciało – napięte, nieruchome i lekko obniżone; napięte lub pomarszczone czoło.
 • Wzrok – oczy szeroko otwarte lub zmrużone, zapatrzone; pies może unikać kontaktu wzrokowego.
 • Uszy – nastawione i nasłuchujące (uszy zwisające – napięte i bliżej głowy), najczęściej skierowane lekko do tyłu lub w kierunku źródła niepokojącego dźwięku.
 • Pysk – najczęściej zamknięty, przy lekko otwartym pysku – wargi będą napięte, a Pies będzie je nerwowo oblizywał; objawem niepokoju będzie również nerwowe ziewanie.
 • Ogon – lekko uniesiony, najczęściej nieruchomy; delikatne merdanie ogona w tej sytuacji jest gestem uspokajającym, a nie oznaką radości.

Strach

Gdy Twój Pies się przestraszy z pewnością to zauważysz! Demonstracja strachu jest bowiem bardzo wyrazista i dramatyczna, choć nie u wszystkich Zwierzaków musi wyglądać tak samo. Większość przestraszonych Psów będzie stała nieruchomo, starając się wyglądać na jak najmniejsze i zakrywając swój zapachowy „dowód osobisty” podkulonym pod brzuch ogonem. Inne mogą przewracać się na grzbiet, prezentując postawę uległości i podporządkowania, a jeszcze inne szczekać i podskakiwać. W takich sytuacjach nadrzędnym celem Twojego Pupila jest po prostu przetrwanie. Nie dziw się więc, że nie będzie zainteresowany ulubionym smakołykiem czy ukochaną piłką.

Postawa

 • Ciało – napięte, naprężone i lekko skulone, najczęściej nieruchome; głowa obniżona.
 • Wzrok – oczy mogą być szeroko otwarte lub przymrużone, wzrok surowy, przenikliwy i rozbiegany (Pies zerka na boki, szukając zagrożenia).
 • Uszy – położone płasko przy głowie.
 • Pysk – nieznacznie otwarty, z napiętymi wargami, które pies może oblizywać.
 • Ogon – nieruchomy, obniżony lub podwinięty pod brzuch (schowany między nogami).

Złość i agresja

Pies, który z jakiegokolwiek powodu jest zły może, być równocześnie agresywny i potencjalnie niebezpieczny dla otoczenia. Postawę agresywną prezentują najczęściej zwierzaki, które czują się zagrożone. Zły Pies będzie starał się wyglądać na dużego i groźnego, starając się w ten sposób wzbudzić strach u innych zwierząt i ludzi. Umiejętność rozpoznania tego stanu u czworonoga ma bezpośredni wpływ na Twoje bezpieczeństwo – nigdy nie prowokuj Psa, nie wpatruj się w niego, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz.

Postawa

 • Ciało – wyprostowane, sztywne i napięte, ciężar ciała przeniesiony do przodu (pozycja gotowości do ataku); nastroszona sierść (szczególnie wzdłuż grzbietu).
 • Wzrok – oczy szeroko otwarte, nieruchome (Pies ograniczy mruganie do minimum), wzrok surowy i najczęściej skupiony na konkretnym punkcie (adresacie potencjalnej agresji).
 • Uszy – napięte, najczęściej spłaszczone wzdłuż głowy ku tyłowi.
 • Pysk – otwarty, z cofniętymi i napiętymi wargami, widoczne zęby i dziąsła, zmarszczony nos.
 • Ogon – ogon uniesiony na średniej wysokości, sztywny i nieruchomy.

Frustracja

Twój Pies może odczuwać frustrację z różnych powodów. Mowa tutaj zarówno o sytuacjach, w których Pupil nie uzyskuje czegoś, co bardzo chce (np. ulubionego przysmaku czy zabawki), ale również o sytuacjach, w których zwierzak nie ma możliwości uniknięcia dowolnej nieprzyjemności (np. nie może wyjść / uciec z miejsca, w którym nie czuje się komfortowo, odsunąć się od innych zwierząt czy ludzi, gdy potrzebuje chwili na odpoczynek itp.).

Psia frustracja może również mieć charakter przewlekły i łączyć się z przygnębieniem, a nawet depresją. Dzieje się tak wówczas, gdy Pies nie mając wpływu na źródło frustracji i nie mogąc go usunąć / zaspokoić swoich potrzeb – godzi się z tą emocją, co jednak wcale nie oznacza, że ją akceptuje!

Postawa:

 • Ciało – spięte, sztywne; może być apatyczny lub nieprzerwanie w ruchu, szczekający i uciekający.
 • Wzrok – oczy szeroko otwarte, nieruchome i niemrugające (skupione na obiekcie / przyczynie frustracji).
 • Uszy – nadstawione i nasłuchujące.
 • Pysk – zamknięty lub lekko otwarty, ze sztywnymi wargami i kącikami ust przesuniętymi do przodu.
 • Ogon – uniesiony na średniej wysokości, najczęściej nieruchomy lub lekko merdający (w celu uspokojenia się).

W Animal Island jesteśmy pewni, że zależy Ci na satysfakcjonującej komunikacji z Psem! Będziemy Cię w tym wspierać publikując kolejne artykuły na ten temat. A Ty? Bądź uważny i czujny. Obserwuj i analizuj zachowania Psa, a już wkrótce poczujesz się pewnie i będziesz ekspresowo odczytywał psie emocje i nastroje. Wystarczy jeden rzut oka, jedno merdnięcie ogonem i jedno szczeknięcie…

Leave a comment